نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: آموزش یکی از نیازهای اصلی صنعتگران و تولیدکنندگان است و این مهم باید به عنوان یک پشتوانه اصلی در تولید مورد توجه قرار گیرد.

آیت‌الله محمدرضا ناصری در دیدار با رئیس سازمان صمت استان یزد ضمن تبریک سال نو با اشاره به اینکه چند سالی است که شعارهای سال روی برنامه های سازمان صمت متمرکز شده است، اظهار داشت: آمارها نشان می دهد که در زمینه تولید ۷۰ درصد خودکفا شده ایم.
وی با اشاره به سخنان رهبری در مورد تحریم‌ها مبنی بر اینکه برای مذاکره عجله نداریم، افزود: این امر نکته مهمی است و باید کاری کنیم که اثر تحریم‌ها کلا از بین برود تا آمریکا و غرب نتوانند از تحریم به عنوان یک ابزار فشار استفاده کنند.
ناصری تصریح کرد: تحقق این امر نیاز به جدیت بیشتر در کار به ویژه در پشتیبانی تولید دارد زیرا کسانی که در این عرصه فعالیت می کنند، نیاز به پشتیبانی دارند و اگر حمایت نشوند، کار آنها بر زمین می ماند.
امام جمعه یزد، یکی از پشتیبانی‌ها را حمایت در زمینه بازاریابی برشمرد و گفت: حمایت فکری نیز بسیار حائز اهمیت است و تولیدکنندگان باید به نحوی دلگرم شوند که بتوانند نه تنها در تامین نیاز داخل کوشا باشند بلکه به مرحله صادرات نیز برسند.

 • بازاریابی و توزیع در بازارهای داخلی و خارجی نیازمند برنامه ریزی است
  وی با تاکید بر اینکه بازاریابی و توزیع در بازارهای داخلی و خارجی نیازمند برنامه ریزی است، عنوان کرد: بانکها نیز باید در پشتیبانی از تولیدکنندگان تا آخرین مرحله پیش بروند و با پرداخت یک وام، خود را کنار نکشند و تا زمانی که تولیدکننده به شرایط خوب برسد، آن را پشتیبانی کنند.
  ناصری تاکید کرد: اگر بانکها روند خود را اصلاح کنند، اتفاقات مهمی می افتد و تولید متوقف نخواهد شد زیرا برخی واحدها معطل یک تنخواه هستند که لازم است سازمان صمت در این زمینه ورود کند.
  امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه برخی کارخانه ها با مشکلاتی مواجه هستند که حضور یک شریک اقتصادی و فکری می تواند مشکلات آنها را حل کند، افزود: ظاهرا این موضوع تا حدی در استان به راه افتاده اما متاسفانه برخی افراد شراکت را حتی در شرایطی که به حل مشکلات آنها منجر شود، نمی پذیرند که بخشی از این تفکر ناشی از هوای نفس است.
  وی ادامه داد: روحیه تعاون باید در سرمایه گذاران و تولیدکنندگان وجود داشته باشد و فرهنگ سازی در این زمینه برای تولیدکنندگان ضروری است.
  *نیاز به تشکیل صندوق توسط سازمان صمت برای رفع مشکلات صنعتگران
  ناصری با اشاره به اینکه برخی صنایع نمی توانند تسهیلات بانکی دریافت کنند، افزود: شهرک های صنعتی و سازمان صمت می توانند یک صندوق تشکیل دهند و از این محل صنایع دارای شرایط خاص را پشتیبانی کنند.
  امام جمعه یزد با اشاره به اینکه متاسفانه در تولید همه نگاه ها به سمت سود بیشتر است، عنوان کرد: برخی تولیدکنندگان به نیاز مردم و جامعه توجه نمی کنند و به سمت تولیدات غیرضروری می روند که سود بیشتری داشته باشد.
  وی همچنین بر توسعه صنایع دانش بنیان تاکید کرد و گفت: صنایع باید ملزم شوند که از حضور نخبگان استفاده کنند و با تعیین مهلت و فرصت، در مسیر خودکفایی قطعات و ماشین آلات قدم بردارند.
  ناصری با تاکید بر اینکه استعداد جوانان ما از چینی ها و آلمانی ها بیشتر است، افزود: تفاوت در این است که جوانان آنها برای رفع نیازهای کشور خود احساس مسئولیت می کنند و خودباوری دارند و به طور قطع اگر این روحیه در جوانان و مهندسان ما وجود داشته باشد، در زمینه تولید قطعات و ماشین آلات خودکفا خواهیم شد.
  وی با اشاره به اینکه سیستم چینی‌ها، سیستم کپی است، عنوان کرد: برخی صنایع ما بخاطر یک قطعه تعطیل شده اند و این جای تاسف است و باید به سمت حل این مشکل پیش برویم.
  *وابستگی به خوراک دام باید با برنامه ریزی درست برطرف شود
  امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه وابستگی در زمینه تولید خوراک دام نیز از مشکلات کشور است، اظهار داشت: اینکه در کشوری با وسعت و ظرفیت کشور ایران، وابستگی به خوراک دام وجود داشته باشد، پسندیده نیست و لازم است با برنامه ریزی در این زمینه خودکفا شویم و برنامه ریزی باید به نحوی صورت گیرد که هر استان حداقل بتواند به اندازه مصرف خود، خوراک دام تولید کند.
  ناصری تاکید کرد: همت و تلاش و فکر باید در همه امور ما به ویژه صنعت و کشاورزی بیشتر شود و این سیستم غلط فاقد آموزش که اکنون در صنعت ما حاکم است، باید اصلاح شود زیرا اگر سیستم آموزش اصلاح شود، یک مهندس یا کارگر باید بعد از چند سال در کارخانه به یک کارآفرین تبدیل شوند.
  وی عنوان کرد: گرچه ممکن است در وظایف سازمان صمت نباشد اما لازم است برای رشد کارخانجات و صنعت و صنعتگران، کارهای آموزشی جدی انجام شود.
  امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه همه ما باید برای کسب رضای خداوند متعال و رفع مشکلات مردم کار کنیم، افزود: نباید چشم ما به این باشد که دوران فعالیت دولت تمام شده بلکه باید با احساس مسئولیت در مسیر پیشرفت نظام اسلامی و رفع نیازهای مردم و کشور قدم برداریم و بدانیم کسی که برای خدا کار می کند، فقط منتظر عنایت خداست و چشم به تغییر دولت و مذاکره با آمریکا و … ندارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد:
توزیع مرغ به ۲ برابر نیاز بازار یزد رسید
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد با اشاره به اینکه توزیع مرغ در بازار یزد در برخی روزهای تعطیل به ۱۵۰ تن در روز نیز رسیده است، گفت: این میزان تقریبا دو برابر نیاز بازار یزد است.
محمدرضا علمدار یزدی در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با تبریک فرا رسیدن سال نو با اشاره به افزایش فعالیت‌های سازمان صمت استان یزد در ایام نوروز اظهار داشت: نیروهای این سازمان در استان یزد هم در بحث نظارت و هم توزیع اقلام مورد نیاز مردم به صورت شبانه روزی در حال فعالیت هستند.
وی بیان کرد: در تعطیلات نوروز کار توزیع میوه به صورت شبانه روزی انجام شده و از ۸۰۰ تن میوه ذخیره سازی شده برای ایام عید، تاکنون ۵۰۰ تن در بازار توزیع شده و یزد در زمینه توزیع میوه از استانهای خوب و نرمال کشور به شمار می رود.
علمدار یزدی در مورد وضعیت بازار مرغ استان یزد نیز اظهار داشت: وضعیت مرغ در یزد نسبت به سایر استانها بهتر است اما هنوز شرایط مطلوب نیست و کمبود در بازار احساس می شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد ادامه داد: توزیع مرغ در استان یزد که در شرایط عادی روزانه ۸۰ تن مصرف مرغ داشت، از ۳۵ تا ۱۵۰ تن متغیر بوده است.
وی تصریح کرد: نیاز استان در شرایط عادی ۸۰ تن بود اما برخی روزها تا ۱۵۰ تن توزیع نیز انجام شده و به‌رغم اینکه این میزان تقریبا دو برابر میزان مصرف روزانه استان است، باز هم بازار تشنه است.
علمدار یزدی، علت این امر را عدم رعایت قیمت گذاری توسط برخی استانها و مولد نبودن برخی دیگر دانست و گفت: این امر سبب شده تا مرغ کشتار شده در استان یزد به صورت رسمی یا غیررسمی روانه این استانها شود.