نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد بر لزوم فراگیر شدن استغفار در جامعه تاکید کرد و گفت: این وعده خدا و رسول خداست که استغفار فراگیر، بلا را رفع می‌کند.

آیت الله محمدرضا ناصری در جمع اعضای ستاد مردمی امدادگران و حافظان سلامت ضمن قدردانی از خیران استان یزد که در شرایط سخت و در برهه‌های مختلف به یاری مردم شتافته‌اند، اظهار داشت: اکنون نیز در شرایط کرونا شاهد حضور ارزشمند خیران و کمک رسانی آنها در زمینه های مختلف هستیم.
وی با اشاره به کمبود اکسیژن در بیمارستان‌های یزد بیان کرد: اعضای ستاد به هر شکل ممکن برای تامین اکسیژن مورد نیاز بیمارستان‌ها اقدام کنند و این مسئله را با سرعت حل کنند زیرا در شرایط فعلی تامین اکسیژن برای مردم ضروری است.
ناصری در مورد ایجاد نقاهتگاه موقت برای بیماران کرونایی نیز افزود: ایجاد نقاهتگاه هم برای بیمارانی که امکان قرنطینه در منزل را ندارند موثر است و هم تخت‌های بیمارستانی را برای بیماران بدحال خالی می‌کند.
امام جمعه یزد ادامه داد: البته راه اندازی بیمارستان صحرایی نیز در دستور کار قرار گرفته اما ایجاد بیمارستان صحرایی نیاز به تجهیزات خاص دارد بنابراین در شرایط فعلی، نقاهتگاه‌ها می‌توانند اثر بهتری داشته باشند.
وی تاکید کرد: همه دست اندرکاران در کنار هم این موضوع را بررسی کرده و به سرعت در دستور کار قرار دهند تا تخت‌های بیمارستانی آزاد و خدمات رسانی به بیماران بدحال کرونایی تسریع شود.
ناصری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت مسجدمحوری در بحث آموزش‌های مورد نیاز مردم در دوران شیوع کرونا افزود: آموزش به خانواده‌ها باید جدی گرفته شود و از هر طریقی از جمله ظرفیت مساجد و رسانه‌ها این آموزش‌ها ارائه شود تا از سرعت انتشار ویروس کاسته شود.
وی با تاکید بر ضرورت ورود کمیته امداد، بازاریان، سپاه و بسیج ، خیران و سایر اعضای ستاد استانی مقابله با کرونا به بحث آموزش گفت: برای اینکه از انتقال ویروس به هر نحو ممکن جلوگیری شود، باید آموزش‌ها جزئی‌تر شود و حتی در مورد نحوه صحیح استفاده از ماسک به مردم آموزش داده شود.
ناصری در مورد معیشت مردم نیز که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است، گفت: بسیاری از مردم به دلیل شیوع کرونا بیکار شده اند و لازم است افراد شناسایی شوند و خانواده هایی که به هر دلیل شغل آنها تحت تاثیر قرار گرفته برای مسئولان امر مشخص باشند تا گاهی کمک های نقدی و گاهی نیز بسته های معیشتی به آنها اهدا شود.
امام جمعه یزد با تاکید بر اهمیت معنویات در زمان نزول بلا بیان کرد: در این رابطه جلساتی با سازمان تبلیغات، جبهه انقلاب فرهنگی، دانشگاه‌ها و حوزه ها داشته ایم و بر اهمیت استغفار جمعی تاکید شده است.
وی عنوان کرد: خدا و رسول خدا وعده داده اند که اگر عذابی در راه باشد، با استغفار فراگیر رفع بلا می شود بنابراین دستگاه‌های دست اندرکار باید به میدان بیایند و برنامه ریزی کنند تا استغفار فراگیر شود.
ناصری با تاکید بر ضرورت بازگو کردن فواید استغفار فراگیر برای مردم بیان کرد: اگر ۲۰ میلیون نفر از جمعیت، معتقد به استغفار شوند و روزی ۷۰ بار استغفار کنند، با توکل به خدای متعال بلا از سر کشور رفع و عنایت خدا شامل حال همه مردم خواهد شد.
امام جمعه یزد تصریح کرد: استغفار یک برگشت و تحول عمومی به سوی خداست و این مقوله باید به نحوی فراگیر انجام شود و ایمان داشته باشید که وعده خدا و پیامبر خدا در مورد آثار استغفار محقق می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد استان یزد خبر داد:
رتبه نخست یزد در زمینه مشارکت خیران در رسیدگی به آسیب‌دیدگان کرونا

مدیرکل کمیته امداد استان یزد گفت: استان یزد در زمینه مشارکت خیران در رسیدگی به آسیب دیدگان کرونا رتبه نخست را در سطح کشور به خود اختصاص داده است.
محمد شجاعان در دیدار اعضای ستاد مردمی امدادگران و حافظان سلامت با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با اشاره به جلسه اخیر رهبر معظم انقلاب با ستاد ملی کرونا در سطح کشور و توصیه هایی که معظم له در این جلسه داشتند، اظهار داشت: جلسه رزمایش مواصات همدلی در یزد بر همین مبنا شکل گرفت تا افرادی که در دوره های قبل ایفای نقش کرده بودند، همفکری و هماهنگی کنند و برای مرحله جدید هم بتوانیم با هماهنگی ها حرکت عظیم و گسترده ای در سطح استان انجام دهیم.
وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب به مسئله بهداشت و درمان و رسیدگی به محرومان عنوان کرد: آموزش همگانی به صورت محله محور با استفاده از ظرفیت سپاه و بسیج از تاکیدات رهبری است که در این راستا سپاه یزد ورود کرده و با محوریت مساجد و در محلات با همکاری و هماهنگی بسیج کار پیش خواهد رفت.
شجاعان همچنین با بیان اینکه در نظر گرفتن بسته های معیشتی توسط دولت نیز از تاکیدات رهبری است، افزود: دولت در این زمینه در حال انجام اقداماتی است که امیدواریم هرچه سریع‌تر برنامه های خود را عملیاتی کند.
مدیرکل کمیته امداد استان یزد با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب در زمینه ورود خیران به میدان کمک رسانی به مردم، عنوان کرد: خوشبختانه خیران استان یزد در این زمینه نمره قبولی دارند و یزد در زمینه مشارکت خیران در امر رسیدگی به محرومان و آسیب دیدگان از کرونا رتبه نخست را دارد.
شجاعان همچنین با اشاره به تاکید رهبری به حضور پرشور نیروهای داوطلب همچون روزهای اول شیوع کرونا اظهار داشت: از نیروهای داوطلب مخلص، جوان و مومن و صالح دعوت شده تا در میدان مقابله با کرونا حضور پیدا کنند و دوباره شاهد حضور نیروهای جهادی همچون روزهای نخست شیوع کرونا در یزد خواهیم بود.
وی ادامه داد: امیدواریم همه افرادی که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون کمک های خوب و همت بالایی برای رسیدگی به آسیب دیدگان از کرونا داشتند، همچنان نیز این برنامه را با وحدت رویه بیشتر ادامه دهند زیرا در موج سوم کرونا، میزان آسیب ها از دفعات قبل بیشتر است به نحوی که آمار مراجعات به مراکز حمایتی مثل کمیته امداد سه برابر شده و باید به همین نسبت عنایت بیشتری داشته باشیم و بتوانیم در هر اندازه ای که در توان داریم، آثار و تبعات منفی این امر را کاهش دهیم.

فرمانده سپاه الغدیر استان یزد خبر داد:
انتخاب ۶۰۰ مسجد برای اجرای طرح‌های ستاد مردمی مقابله با کرونا در یزد

فرمانده سپاه الغدیر استان یزد از انتخاب ۶۰۰ مسجد برای اجرای طرح‌های ستاد مردمی امدادگران و حافظان سلامت در مقابله با کرونا در یزد خبر داد.
سردار رضا پورشمسی در دیدار اعضای ستاد مردمی امدادگران و حافظان سلامت با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد ضمن قدردانی از خدمات کادر درمان و ایثارگری‌های آنها در خط مقدم مقابله با کرونا اظهار داشت: بعد از فرمایشات حکیمانه رهبر معظم انقلاب تصمیم بر این شد که انسجام بیشتر و حرکت جدیدتری در زمینه مقابله با کرونا اتفاق بیفتد بر این اساس گروه‌ها و دستگاه‌های بیشتری در سطح استان دخیل شدند.
وی عنوان کرد: برنامه ای طراحی شد که با تاکیدات رهبری به عنوان محور قرار گرفتن مسجد در اجرای طرح‌های مقابله با کرونا قرار شد ستاد مردمی امدادگران و حافظان سلامت تشکیل و مساجدی که این ظرفیت را دارند، انتخاب شوند.
میرشمسی بیان کرد: در مرکز استان، امام جمعه به عنوان رئیس و استاندار به عنوان دبیر ستاد انتخاب شدند و همین ستاد در شهرستانها نیز تشکیل می شود و خیران و دستگاه ها نیز اعضای آن هستند.
فرمانده سپاه الغدیر استان یزد ادامه داد: تلاش ما این است که ۶۰۰ مسجد در قالب این طرح به عنوان محور قرار بگیرند و با بنر نشان دار شوند.
وی یادآور شد: بر این اساس در ابرکوه ۴۸ مسجد، در اردکان ۴۸ مسجد، اشکذر، بافق هر کدام ۳۰ مسجد، بهاباد ۲۵ مسجد، تفت ۶۰ مسجد، شهرستان یزد ۱۷۶ مسجد، مهریز و میبد هر کدام ۵۰ مسجد، زارچ ۱۸ مسجد و در مجموع ۶۰۰ مسجد مشخص شدند.
میرشمسی عنوان کرد: در این مساجد به عنوان ستاد مردمی محله قرار است ۴۰ عنوان برنامه ای که پیشنهاد شده، اجرا شود که این برنامه ها حاصل تجارب مقابله با کرونا از اسفند سال ۹۸ تاکنون با تاکید بر فرمایشات اخیر رهبری است.
وی اظهار داشت: این برنامه ها در زمینه های دعا و استغاثه، آموزش به ویژه آموزش‌های خانوادگی، کمک‌های مردمی و بیمارستانی و … پیش بینی شده که در هر مسجد با همکاری دستگاه‌های همکار آن مسجد، اجرا می شود.