نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: به معادن به عنوان انفال خمس تعلق می گیرد و می توان از بخشی از این خمس برای ایجاد موقوفات جدید استفاده کرد.

آیت‌الله محمدرضا ناصری در دیدار با رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه مدیریت اوقاف نیازمند تدبیر جدی است، اظهار داشت: بسیاری از نیات واقفان امروز قابل اجرا نیست ضمن اینکه اجارات و پذیره‌ها از گذشته تاکنون تغییراتی داشته که لازم است با تدابیر جدی و با توجه مسائل فقهی حوزه وقف حل و فصل شود.
وی عنوان کرد: در زمینه تبدیل به احسن کردن موقوفات نیز باید چاره اندیشی اساسی شود تا این قبیل موقوفات سر و سامان پیدا کند و از آنها به بهترین نحو ممکن بهره‌گیری شود.
ناصری بیان کرد: برخی موقوفات نیز اکنون درآمدی ندارند و لازم است اقداماتی انجام شود تا موقوفه به درآمدزایی برسد تا هم نیت واقف عمل شود و هم از محل درآمد آن بتوان موقوفه را دایر و آباد نگه داشت.
امام جمعه یزد با اشاره به اراضی و املاک بلاتکلیف که بدون نیت خاص وقف شده‌اند، افزود: برخی موقوفات نیز درآمد ندارند تا از محل آن به نیت واقف عمل شود و صرفا به یک زمین بایر تبدیل شده اند که لازم است برای اینها و تبدیل به احسن کردن آنها نیز چاره اندیشی شود.
ناصری با اشاره به اینکه خوشبختانه یک نهضت در سازمان اوقاف به راه افتاده و به دنبال این است که بهره گیری بهتری از موقوفات انجام شود، اظهار داشت: امیدواریم با احیای موقوفات شاهد احیای سنت حسنه وقف در کشور باشیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیگیری‌های انجام شده برای مستقل شدن حوزه های علمیه از دولت و ایجاد درآمد پایدار برای آنها عنوان کرد: پیشنهاد می کنم برخی موقوفات متروکه و بلااستفاده احیا شوند و از درآمد آنها برای حوزه ها درآمد پایدار ایجاد شود یا از محل درآمد موقوفات، وقف های جدید برای حوزه های علمیه انجام شود.
ناصری با اشاره به اینکه احیای موقوفات اعتبار نیاز دارد، تصریح کرد: با توجه به اینکه معادن نیز از انفال به شمار می رود و با توجه به اینکه بخش خصوصی این معادن را استخراج می کنند، به آن خمس تعلق می گیرد.
وی افزود: تاکنون به خمس معادن توجهی نشده در حالی که رقم قابل توجهی است و می توان از این محل، موقوفات جدیدی برای ایجاد منابع پایدار برای حوزه های علمیه ایجاد کرد.
ناصری در بخش دیگری از سخنان خود با ارائه پیشنهادی برای رفع مشکل بیکاری عنوان کرد: اگر دولت برای صنعت پوشاک سرمایه گذاری کند، با کمترین سرمایه گذاری و با آموزش و حتی با سرمایه های خرد مردم می تواند این صنعت را توسعه دهد و بیکاری را رفع کند.
وی تاکید کرد: باید ابتدا ذائقه مردم و کیفیت تولید مدنظر قرار گیرد تا بتوانیم واردات پوشاک را متوقف کنیم تا این صنعت به سود دهی بالا برسد.
ناصری عنوان کرد: اگر این صنعت به شکل اصولی و برنامه ریزی شده راه اندازی شود، مشکلات بسیاری از خانواده ها و جوانان بیکار به ویژه زنان سرپرست خانوار حل می شود ضمن اینکه با راه اندازی صنعت پوشاک، صنعت نساجی و حتی کشت پنبه نیز رونق می گیرد.
ناصری بیان کرد: پیشنهاد می کنم اوقاف از محل موقوفات بلااستفاده یا موقوفاتی که از درآمد آن استفاده کامل نمی شود، به این مقوله ورود کند ضمن اینکه می تواند از محل درآمد مازاد موقوفات، برای ایجاد وقف جدید اقدام کند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه:
۷ هزار مدرسه وقفی در سطح کشور در اختیار آموزش و پرورش است
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: در حال حاضر ۷ هزار مدرسه وقفی در سطح کشور در اختیار آموزش و پرورش است.
حجت‌الاسلام مهدی خاموشی در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد اظهار داشت: کمیسیون املاک ایجاد شده تا اگر موقوفه‌ای نیازمند تبدیل به احسن و فروش بود، کمیسیون املاک استان با نظر کارشناسان تصویب و تصمیم‌گیری کند.
وی با بیان اینکه با انجام این اقدامات، درآمد اولیه سازمان اوقاف افزایش پیدا کرده است، عنوان کرد: در سال ۹۹ حدود هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان درآمد اوقاف در سطح کشور بوده است.
خاموشی ادامه داد: این اتفاق با تغییر رفتار موقوفه داری همچنین تغییر شرایط اجاره داری رقم خورده است ضمن اینکه زمین‌های کشاورزی نیز با مشارکت و مضاربه و … به درآمدزایی رسیده‌اند.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: ۵۰ درصد نیز برای حفظ العین در نظر گرفته شده تا موقوفات آباد و دایر بمانند.
وی یادآور شد: سیستم اوقاف باید به سمت تولید برود تا بتواند در شرایط تحریم باری از دوش کشور بردارد و این حرکت تاکنون بسیار موفق بوده است که نمونه آن زمین زراعی ۴۰۰ هکتاری در تهران بود که طی ۴۲ سال یک میلیارد و ۴۲۰ میلیون تومان اجاره داده بودند اما در شش اول سال گذشته، ۶ میلیارد به سیستم وقف پول وارد کرد و بعد از آن نیز سرمایه گذار ۵ میلیارد تومان در آن سرمایه گذاری کرد تا کشت گندم را به ۱۰ تن در هکتار برساند که اتفاق مهمی است.
خاموشی ادامه داد: در استان یزد در سال ۹۹ درآمد اوقاف ۴۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بوده و احتمال اینکه ظرفیت تعاملی که کار تجاری افزایش یابد، وجود دارد.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه عنوان کرد: یزد می تواند ارقام قابل توجهی را وارد سرمایه گذاری خود کند.
وی با اشاره به نیت واقفان گفت: حدود ۸۰۰ نیت استحصاء شده که برخی از آنها زیر مجموعه یکدیگر قرار گرفتند و ۱۴ نیت اصلی استخراج شد که برخی نیات، اجتماعی است و هزار و ۸۸۰ مرکز درمانی، بیمارستان، درمانگاه موقوفه داریم.
خاموشی بیان کرد: با تعاملی که با وزارت بهداشت انجام شد، رفتار موقوفه داری برای درمانگاه، بیمارستان و … تغییر خواهد کرد و شرایط مانند گذشته نخواهد بود که این موضوع در یک تفاهمنامه مدنظر قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: نزدیک به ۲۰ هزار داروخانه وقفی در بیمارستانها داریم که از محل درآمد آنها می توانیم تعداد قابل توجهی عمل جراحی سخت به صورت مجانی انجام دهیم.
خاموشی ادامه داد: اوقاف در این زمینه کاملا تعطیل شده بود اما اکنون به دنبال حرکت در مسیر درمان رایگان مردم کم بضاعت از محل درآمد موقوفات این بیمارستانها و داروخانه ها هستیم.
وی در مورد نیات آموزشی نیز بیان کرد: اوقاف ۷ هزار مدرسه در اختیار آموزش و پرورش دارد که همه آنها در وضعیت نامناسب درآمدی هستند و با توجه به اینکه اغلب آنها موقوفات منفعتی هستند، در صدد ساماندهی آنها هستیم.
خاموشی در مورد موقوفات حوزه های علمیه نیز اظهار داشت: کل درآمدی که از حوزه ها در اختیار اوقاف است، ۲۷ میلیارد تومان است که لازم است در این زمینه نیز به دنبال برنامه ریزی جدید هستیم زیرا برای حوزه های علمیه برای خود رسالتی قائل هستیم.
وی با اشاره به اینکه ۴۵۷ دارالقرآن موقوفه در کشور داریم، گفت: تعهد فرهنگی اوقاف در قبال مراکز فرهنگی این است که از دریچه اجتماعی وارد شود و به نظر می رسد که جهش فعالیت را در این زمینه شاهد بوده ایم.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: در زمینه موقوفات منفعتی نیز هدف گذاری ما این است که تا پایان امسال به درآمد ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی برسیم.