نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد بر لزوم حرکت امامان جماعت روستا در مسیر استعدادیابی تاکید کرد و گفت: در گذشته بسیاری از بزرگان و چهره های شاخص از روستاها رشد کرده اند و اکنون نیز می توان با شناسایی استعدادها و هدایت آنها، اقدام به نخبه پروری کرد.

آیت الله محمدرضا ناصری در دیدار با ائمه جماعت روستاهای محروم فعال در طرح محرومیت زدایی قرارگاه پیشرفت و آبادانی استان یزد با تفسیر روایتی از حضرت زهرا(س) در مورد افرادی که برای تبلیغ دین به دوردست‌ها سفر می کنند، اظهار داشت: ارزش کار تبلیغ و رسیدگی به محرومان و تقویت معنویت در مردم نزد خدای متعال بسیار ارزشمند است.
وی همچنین با اشاره به شیوه تبلیغی علمای بزرگ دین از جمله حاج شیخ غلامرضا فقیه خراسانی بیان کرد: حاج شیخ از علمای بزرگی بود که در تبلیغ دین پا به رکاب بود و تا سن ۸۵ سالگی و با وجود بیماری و کسالت، گاه پیاده، گاه با چهارپا و گاه با ماشین‌هایی که مصالح به روستاها می بردند، به این مناطق سفر می کرد و در آنجا به تبلیغ دین و رفع مشکلات مردم می پرداخت.
امام جمعه یزد عنوان کرد: اکنون در اغلب روستاها، قدیمی‌های روستا حاج شیخ غلامرضا را می شناسند و از او به نیکی یاد می‌کنند.
ناصری یادآور شد: این حرکت حاج شیخ و دیگر علمای بزرگ استان بود که یزد را از نظر اخلاق‌مداری و دین‌مداری بیمه کرد و اکنون یزدی‌ها را همه جا به عنوان مردمانی متدین می‌شناسند و این مرهون زحمت علمایی همچون حاج شیخ غلامرضا فقیه خراسانی است.
وی ضمن قدردانی از فعالیت امامان جماعت روستاها اظهار داشت: کاری که امروز امامان روستا انجام می دهند، مصداق همان کار حاج شیخ غلامرضا است و ارزش این کار به اندازه‌ای است که ائمه معصومین در روایات و خداوند متعال در قرآن کریم به آن اشاره و از آن تقدیر کرده‌اند.
امام جمعه یزد خطاب به امامان جماعت روستا بیان کرد: کار شما برای خداست بنابراین نیت خود را نیز خدایی کنید و اطمینان داشته باشید که خداوند اجر معنوی بسیاری به شما خواهد داد.
وی بر لزوم مشارکت طلبیدن مردم و دهیاران در اجرای طرح‌ها و برنامه‌ها تاکید کرد و گفت: در برخی کارها باید از دهیار و مردم کمک بگیرید و در اموری که ممکن است منفعت مالی دارد ورود نکنید که خدای ناکرده عده‌ای به این بهانه نسبت‌های ناروا به روحانیون ندهند.
ناصری ادامه داد: در اجرای طرح‌های محرومیت زدایی باید اهل روستا را به کار بگیرید تا از حالت خمودگی خارج شوند و امامان جماعت روستا طرح و ایده بدهند و اجرا را بر عهده جوانان بگذارند.
وی با اشاره به اینکه روستاها زمانی تمام مایحتاج شهرها را تامین می کردند اما اکنون در اغلب روستاها، تولید متوقف شده است، افزود: امامان جماعت روستا تلاش کنند روستاها به حالت اولیه خود بازگردند و روحیه تولیدگری در آنها احیا شود.
امام جمعه یزد تاکید کرد: کافی است روستاییان دلسوزی و صداقت امامان جماعت روستا را درک کنند آنگاه به طور قطع همراهی خواهند کرد و خودشان در مسیر احیای روستا قدم بر می دارند.
وی با اشاره به اینکه تاکنون روحانیونی که به روستاها اعزام می شدند،اکثرا ثابت نبودند و تا مردم با آنها انس می گرفتند، هجرت می کردند، افزود: ثبات حضور امامان جماعت روستا در روستاها در اجرای طرح ها و برنامه ها بسیار اثرگذار است.
ناصری بر لزوم استعدادیابی در روستاها توسط امامان جماعت روستا تاکید کرد و گفت: بسیاری از بزرگان دین و چهره های شاخص از روستاها رشد کرده اند بنابراین اکنون نیز به طور قطع در روستاها استعدادهای بسیار خوبی وجود دارد که باید توسط امامان جماعت روستا کشف و هدایت شود.

مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه استان یزد:
۵۴ روستای محروم در یزد زیر پوشش طرح امام روستا قرار گرفتند

مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه الغدیر استان یزد از اجرای طرح امام جماعت روستا در پنج دهستان استان خبر داد و گفت: در مجموع ۵۴ روستای محروم استان زیر پوشش این طرح قرار گرفتند.
مهدی دهقان در دیدار روحانیون مستقر در روستاهای محروم استان یزد به عنوان امام جماعت روستا با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد اظهار داشت: قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه الغدیر فعالیت خود را از سه سال پیش بر اساس طرحی با عنوان محرومیت زدایی با مدل متفاوتی از برنامه های سال‌های قبل بر محوریت تمرکز بر مناطق خاص و با هدف رفع همه مسائل و مشکلات مردم آغاز کرد.
وی افزود: این طرح در حال حاضر در سه دهستان آسفیج بهاباد، اسفندار ابرکوه و چاهک خاتم شامل ۵۴ روستا در حال اجراست و کار محرومیت زدایی در پنج محور فرهنگی و اجتماعی، تعلیم و تربیت، سلامت، اشتغال و معیشت و زیرساختی و عمرانی انجام می شود.
دهقان از ویژگی‌های این طرح، به تمرکز بر یک نقطه خاص با رویکرد حل مسائل همه مردم روستا اشاره کرد و یادآور شد: این طرح یک طرح نرم افزاری است و تمام امور با محوریت امام جماعت روستا انجام می شود و تلاش ما این است که در درازمدت، امام جماعت روستا به محور رفع مشکلات و حامی مردم در مسیر محرومیت زدایی تبدیل شود.
مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه الغدیر عنوان کرد: به طور قطع اگر امام جماعت روستا با این مدل به پیش برود، محرومیت زدایی به عنوان یک اولویت در همه ارکان روستا متجلی خواهد شد.
دهقان ادامه داد: این فعالیت‌ها در روستاهایی که مردم آن متقاضی حل مشکلات و دارای روحیه مطالبه گری باشند، اجرا می شود و لازمه اصلی اجرای این طرح، انگیزه و روحیه مردم در مشارکت و حمایت از طرح‌هاست و امام جماعت روستا به عنوان یک موتور محرکه در کنار مردم قرار خواهد گرفت.
وی با تاکید بر اینکه کار عمرانی و فرهنگی در کنار هم می تواند به احیای روستا بیانجامد، افزود: در حال حاضر روستاهای بسیاری در سطح استان داریم که زیرساخت‌های لازم برای سکونت را دارند اما فاقد سکنه هستند بر این اساس تلاش شده در قالب این طرح، علاوه بر در نظر گرفتن مباحث عمرانی، مباحث معنوی، دینی و فرهنگی مردم نیز مدنظر قرار گیرد.