نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با تاکید بر اینکه سیستم آموزشی و اداری آموزش و پرورش نیازمند تغییر است، گفت: می توان از فرصت کرونا برای ایجاد این تحول استفاده کرد.

آیت الله محمدرضا ناصری صبح سه شنبه در دیدار با وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: کرونا شرایط جدیدی در کشور ایجاد کرد اما در حوزه آموزش و پرورش از آنجا که آموزش ها مجازی شده است، باید دقت بیشتری انجام شود و تدریس باید تقویت و ساماندهی شده و از کاستی ها و حواشی آن کاسته شود.
وی عنوان کرد: در این شرایط می شود به این فکر کرد که سبک آموزش و سبک اداری آموزش و پرورش را متحول کرد زیرا در سیستم قدیم آموزشی هم وقت معلم ها تلف می شود و هم دانش آموزان که این امر هزینه های بسیاری را نیز به دولت تحمیل می کند.
ناصری بیان کرد: اگر برنامه ریزی شود و تحولی ایجاد شود که سیستم تدریس معلمان مانند سیستم تدریس اساتید دانشگاه باشد و زمان اضافه را در اختیار خودشان باشند، هم معلمان به معیشت و مطالعه و زندگی خود رسیدگی می کنند و هم دولت در تمام طول سال به معلمان تعهد ندارد و هزینه های آن کاهش می یابد.
امام جمعه یزد ادامه داد: باید از این فرصت استفاده شود تا یک سیستم جدید و کارآمد و پویا برنامه ریزی شود.
وی همچنین بر تحول در سبک آموزش تاکید کرد و اظهار داشت: سیستم آموزش ما از ۱۰۰ سال پیش به شیوه غربی‌ها بوده و به نظر می رسد که غربی‌ها در این سیستم به سمت آموزش های سطحی رفته اند و تدین و تعقل و تفکر را از آموزش ها حذف کرده اند.
ناصری تاکید کرد: اگر در آموزش تدین وجود داشته باشد، دانش آموز از ابتدا نسبت به درس و تحصیل خود و تعیین الگو تعهد پیدا می کند اما اگر تدین وجود نداشته باشد، الگو و خط مشی مطابق خواست غربی‌ها تعیین می شود.
وی در مورد تعقل و تفکر نیز بیان کرد: وقتی این دو از سیستم آموزشی حذف شود، خلاقیت از بین می رود و نتیجه آن بیکاری هزاران فرد فارغ التحصیل است در حالی که هر دانشجو باید یک کارآفرین باشد اما از آنجا که تفکر از سیستم حذف شده، دانش آموز و دانشجو سطحی نگر بار آمده و به سیستم بخوان، حفظ کن و نمره بگیر عادت کرده است.
ناصری با تاکید بر اینکه در قرآن کریم بر تفکر و تعقل تاکید مکرر شده است، افزود: غربی ها این مهم را از سیستم ما حذف کرده اند و اکنون دیگر وقت آن رسیده که این سیستم را متحول کنیم.
وی با بیان اینکه انبیاء الهی آمده اند تا دفینه های عقلی عظیم در درون انسان را استخراج کنند، عنوان کرد: این اتفاق مهم باید در سیستم آموزشی ما مدنظر باشد و از کودکی تفکر و تدین و تعقل در آموزش ها گنجانده شود.
امام جمعه یزد با تاکید بر اینکه افراد باید از دوران نوجوانی قدرت تشخیص داشته باشند، تصریح کرد: این قدرت تشخیص خوب از بد یا حق از باطل باید در سیستم آموزشی در دانش آموزان نهادینه شود.
وی با اشاره به نامه ۳۱ نهج البلاغه که حضرت علی(ع) خطاب به امام حسن مجتبی(ع) نوشته است، اظهار داشت: حضرت علی(ع) در این نامه خطاب به فرزند خود اعلام کرده اند که من تصمیم گرفته ام آموزش به تو را از قرآن آغاز کنم و این مهم باید مدنظر مسئولان حوزه آموزش و پرورش باشد.
ناصری همچنین با تاکید بر اهمیت دانشگاه فرهنگیان تصریح کرد: باید معلمانی در این دانشگاه تربیت شوند که نسبت به دین بچه ها احساس مسئولیت داشته باشند و با امانات الهی به نحوی رفتار کنند و به نحوی آنها را تربیت کنند که آینده خود و کشور را بسازند.

وزیر آموزش و پرورش مطرح کرد؛
آموزش و پرورش در معرض آزمونی سخت/برنامه ریزی برای دوران پسا کرونا

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه کرونا بحرانی جدی برای همه مشاغل ایجاد کرد، گفت: آموزش و پرورش نیز در معرض آزمونی سخت قرار گرفته است.
محسن حاجی میرزایی صبح سه شنبه در ابتدای سفر خود به استان یزد در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد اظهار داشت: کرونا آموزش و پرورش را با یک شرایط متفاوت و تجربه نشده ای روبرو کرد و در شرایطی که دهها سال روش دیگری برای انجام کار آموزش داشتیم، ناگهان با شکل جدیدی از کار مواجه شدیم.
وی عنوان کرد: به سرعت روش های جدید به کار گرفته شد و در گام اول از تلویزیون که تجربه ای از آموزش در دوران دفاع مقدس داشت، کمک گرفتیم از هشت تا ۴۰ برنامه در چهار شبکه روی آنتن رفت.
حاجی میرزایی ادامه داد: کمک بسیار خوبی بود اما با مشکلات اساسی مواجه شد زیرا اگر ارتباط معلم و دانش آموز قطع شود، عوارضی به دنبال خواهد داشت ضمن اینکه آمار درستی از مخاطبان نداشتیم.
وی افزود: به تدریج فرهنگیان به سمت شبکه های مجازی رفتند و ما نیز تاکید داشتیم که آموزش تعطیل نشود و هرکس از هر روشی که می توانست، آموزش را ادامه می داد.
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در همین شرایط به دنبال ایجاد بستری برای آموزش بودیم تا بتواند یک پنجم جمعیت کشور را به یکدیگر متصل کند و شبکه شاد به این ترتیب تشکیل شد و در طول این زمان یعنی از فروردین گذشته، کار را آغاز کرد و اکنون بیش از ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار دانش آموز در این سامانه احراز هویت و فعال شدند.
وی با بیان اینکه این فضا، فضای امنی است گفت: در این فضا بالغ بر ۱۱ میلیارد فایل آموزشی مبادله شده و پیوند خوبی بین معلمان و دانش آموزان برقرار است و علاوه بر آن ارتباط خوبی بین وزارت آموزش و پرورش و مناطق آموزشی برقرار شده است.
حاجی میرزایی اظهار داشت: معلم مسئول آموزش دانش آموزان است و هیچ یک از ابزارها هرگز نمی تواند جای معلم را بگیرد بلکه به کمک معلم آمد تا آموزش در این شرایط را تسهیل کند.
وی تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که کسی به دلیل عدم دسترسی به امکانات و ابزار از آموزش دور نماند به نحوی که در بررسی های انجام شده، سه دهم درصد دانش آموزان آموزش خود را پیگیری نکرده بودند که تلاش می کنیم همین آمار را نیز به نحوی جبران کنیم.
وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: طبیعی است که هیچ آموزشی جایگزین آموزش حضوری نمی شود و یکی از نگرانی ها، دسترسی دانش آموزان به اینترنت بود که در این راستا ساماندهی در سامانه شاد انجام شده است.
حاجی میرزایی عنوان کرد: این فضا فرصت هایی نیز به وجود آورد که یکی از آنها افزایش توانمندی های معلمان است و این توانمندی ها باید بیشتر نیز بشود.
وی با بیان اینکه صدها هزار محتوای آموزشی تولید شده است، افزود: اینها ذخیره های ارزشمند است که می تواند به کیفیت تدریس کمک کند.
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: همه مشاغل در معرض این بحران جدی مورد آزمون قرار گرفتند و فرهنگیان نیز در یک آزمون سخت قرار گرفتند و در شرایطی که کار آنها چند برابر شد، جلوه های نابی از خلاقیت و سختکوشی از آنها به نمایش گذاشته شد و همه تلاش کردند که آسیب های کرونا را به حداقل ممکن برسانند.
حاجی میرزایی تاکید کرد: تجربیاتی که در این دوران کسب شده به طور قطع در دوران پسا کرونا نیز به نحو شایسته ای مورد استفاده قرار گرفت و به طور قطع کارآمد خواهد بود.