امام جمعه یزد با اشاره به اهمیت مسئله نماز در جامعه اسلامی گفت: بودجه های بیشتری برای ترویج فرهنگ دینی اختصاص یابد.

آیت الله محمدرضا ناصری یزدی در نشست ستاد نماز استان اظهار داشت: نیازمند حرکات بیشتری و پیگیری بیشتر در مسائل مربوط به نماز هستیم چرا که شیطان عمل قرار گرفتن انسان در این مسیر را دوست ندارد و کار را به فراموشی می سپارد.
ناصری با اشاره به اهمیت بحث نماز در جامعه اسلامی افزود: همه باید در ارتباط با نماز تذکر بدهیم که کارها به نحو احسن و با جدیت انجام شود.
امام جمعه یزد ادامه داد: در فضای مجازی با ایجاد نرم افزارهای مناسب برای ترویج و تشویق به نمازخوانی می توان بهره برد و برای پیشروی در این امر نیاز به همراهی خانواده و دانش آموزان است.
ناصری تصریح کرد: ترویج نمازخوانی با کمک آموزش و پرورش و در جلسات اولیاء و مربیان مدارس باید انجام شود، زیرا اکثر والدین در جلسه حضور دارند، در این جلسات تذکر دادن به نماز برای والدین در قالب یک برنانه ریزی درست و سخنرانی خوب موثر است.
وی بیان کرد: وقتی اهمیت مسئله نماز برای والدین آشکار شود سبب اهتمام والدین به نماز، تربیت فرزندان صالح و هدایت دانش آموزان در نماز می شود.
امام جمعه یزد با اشاره به اینکه سازمان برنامه و بودجه اعتبار لازم برای امر دین و ترویج نماز را تامین کنند گفت: در احادیث آمده اگر کسی چیزی را از دین کم بگذارد برای خاطر دنیا و مادیات، خداوند کاری می کنند که چند برابرش را خرج کند، اگر خدایی نکرده سازمان از بودجه امور دینی بکاهد و به امور دیگر مثل کارخانه یا پروژه های دیگر اختصاص بدهید و آن ها را در اولویت قرار دهد، در امور حکومتی سبب می شود که چند برابرش خرج شود مثلا سیل یا زلزله بیاید و برای کشور متحمل هزینه های گزاف می شود.

امنیت خانواده و سلامت جامعه در گرو ترویج نماز است
قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به اینکه ۹۵ درصد مجرمان حرفه ای تارک الصلاه بوده اند گفت: اکنون امنیت خانواده و سلامت جامعه در گرو ترویج نمازخوانی است.

احمد زرهانی در نشست ستاد اقامه نماز استان یزد اظهار داشت: مسئله نماز، اولین مسئله از حیث تبلیغی، فرهنگی و اجتماعی است و اگر حق این مسئله ادا کنیم از مسائل دیگر خاطر جمع می شویم.
زرهانی با تشکر و تقدیر از مسئول سابق ستاد نماز استان یزد گفت: از جناب حبیبیان تقاضا داریم که در اتاق فکر ستاد نماز شرکت داشته باشند و امیدواریم جناب موسوی مسئول جدید این ستاد کارنامه درخشان در ادامه ی روند خدمت در این عرضه داشته باشند.
قائم مقام ستاد اقامه نماز با اشاره به اینکه در طول سال های گذشته خیران کمک بسیاری به رفع مشکلات در حوزه های مختلف کرده اند افزود: مجمع خیرین مسجد ساز می تواند نمازخانه ساز هم باشند و کمبود نماز را جبران کنند.
زرهانی ادامه داد: شعار امسال اجلاس نماز پیوند مسجد، خانه و مدرسه است، قصد داریم حرکت غیرتکراری و تحول عملی در دوره داشته باشیم و امروز بیش از گذشته نیازمند تعامل این سه نهاد هستیم.
وی تصریح کرد: طرح آمایش نشان داد تعداد مساجد اهل سنت متناسب با جمعیتشان در مقایسه با شیعه بیشتر است و ما به طور کلی به شدت کمبود مسجد داریم ، لازم است انگیزه ایجاد کنیم تا مردم بانیان مسجد شوند و خود امور آن را اداره کنند.
قائم مقام ستاد اقامه نماز با اشاره به لزوم فعالیت در فضای مجازی عنوان کرد: کارگروهی از متخصصین معارف اسلامی و متخصصان فضای مجازی که در ساخت اپلیکیشن و هدایت فضای مجازی تاثیر گذارند تشکیل شود و در نوع و شیوه کار در این بستر باید فکر کرد.
زرهانی گفت: مسئله کتاب و دانش آفزایی مسئله بسیار مهمی است و امروزه باید فعالیت فرهنگی به سمتی هدایت شود که تولیدات فرهنگی متناسب با فکر، روحیه و نیازهای جوانان باشد و پاسخ گوی تحولات امروزی شود.
وی اظهار داشت: فضای مجازی بازوی دوم رسانه است، اکنون در طی دو سه ساله آینده باید از طریق فضای مجازی برای ترویج فرهنگ نمازخوانی استفاده کنیم و دیگر نباید به برنامه های روتین گذشته بسنده کرد، باید طلاب در رسانه بیشتر حضور داشته باشند تا بتوانند در زمینه فرهنگی و هنری تحول آفرین شوند.
قائم مقام ستاد اقامه نماز تصریح کرد: طلاب باید به زیر پوست شهر نفوذ کنند، اکنون بخشی از جامعه از رادار ما خارج شده و باید بتوانیم با آن ها با سازوکار مناسب خود ارتباط برقرار کنیم.
زرهانی افزود: حضور روحانیون خوش فکر و جوان گرا در مدارس به شدت موثر است، با ترویج نماز جلوی بسیاری از جرائم گرفته می شود، آمارها نشان می دهد رابطه ترک نماز و بی نمازی با جرائم قضایی است ۹۵ درصد است، یعنی ۹۵ درصد از مجرمان حرفه ای تارک نماز بودند و یا اطلاعی از نماز نداشتند.
وی اظهار داشت: امنیت خانواده و سلامت جامعه در گرو ترویج نماز است، اگر در راه دین هزینه نکنیم بلا نازل می شود، اگر نظام اجتماعی حکومتی حق دین را ادا نکند در جای دیگر خدا جبران می کنم و خسارت سنگینی بر جامعه وارد می شود.

ظرفیت نرم افزاری و اپلیکیشن ها برای ترویج نماز در جامعه استفاده شود /
استاندار یزد با اشاره به پیشرفت تکنولوژی و شرایط کنونی گفت: برای اقدام فرهنگی در ترویج نماز لازم است از نرم افزارها در فضای مجازی استفاده کرد.

محمدعلی طالبی در نشست ستاد نماز استان اظهار داشت: با همیاری و همکاری همه دستگاه ها می توانیم در بخش نماز اقدامات خوبی انجام دهیم.
طالبی با اشاره به لزوم آسیب شناسی اقدامات و کار های قبل گفت: با وجود همه سازکارها، حمایت ها و البته برخی کسری لازم است بررسی کنیم چه قدر توانسته ایم در ترویج فرهنگ نماز موفق شویم و در ادامه ضمن آشنایی با نقاط ضعف و قوت، به فعالیت در بخش های ضروری تر بپردازیم.
وی افزود: دانش آموزان به عنوان قشر مهم، اثرپذیری بهتری در فعالیت ها دارند بنابراین باید بر روی آن ها کار درست انجام دهیم، البته کارمندان سازمان ها هم مخاطب های خوبی برای اجرای طرح های ترویجی امر نماز در ستاد اقامه نماز هستند.
استاندار یزد ادامه داد: با برنامه ریزی می توانم علاوه بر ارزیابی وضعیت استان، کارها را بر اساس برنامه مشخص جلو برد و متناسب با وظایف از ادارات انتظار همکاری داشت.
طالبی گفت: اجرای فعالیت های نرم افزاری از سخت افزاری بهتر است و خوب است در امر نماز به سمت فعالیت های نرم افزاری و اپلیکیشن حرکت کنیم.