نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با انتقاد از وابستگی شدید به واردات گفت: بسیاری از کالاهای وارداتی را خودمان می‌توانیم در داخل کشور تولید کنیم.

آیت‌آلله محمدرضا ناصری یزدی با اشاره به اینکه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای باید به نحو مطلوبی گسترش پیدا کند اظهار داشت: یکی از ویژگی‌های آموزش‌های فنی و حرفه‌ای این است که اعتماد به نفس افراد را افزایش می‌دهد چرا که می‌بینند می‌توانند آن چیزی را که تا الان به کشور وارد می‌کردیم خودشان بسازند.

وی تصریح کرد: در آموزش‌ها باید سعی کنیم قدرت تفکر و تعقل را در افراد افزایش دهیم و به آنها باور به توانمندی‌های خودشان را ایجاد کرده و افزایش دهیم تا به سمت استقلال حرکت بردارند.

امام جمعه یزد افزود: پیش از انقلاب صنعت و تولید در ایران چنین پایه‌گذاری شده بود که ما نمی‌توانیم و به هیچ عنوان خودمان اقدام به تامین نیازهای صنعت کنیم و حتما باید به واردات وابسته باشیم.

ناصری یزدی با اشاره به اینکه ما هم در انقلاب آن طور که لازم است در تمام بخش‌های جامعه این باور را ایجاد نکردیم گفت: الان زمانی است که ما در هر عرصه‌ای باور به توانمندی‌ها را در جامعه افزایش دهیم.

نماینده ولی فقیه در استان یزد مشکل اصلی جامعه در ارتباط با صنعت را همین عدم باور به توانمندی‌های داخلی دانست و خاطرنشان کرد: کارخانه‌های ما الان برای اقتصاد نمی‌توانند به صورت کامل راهگشا باشند چرا که الان عمده کارخانه‌ها با تسهیلات و یا سرمایه‌های خودشان، وابسته به واردات هستند و در هر نیازی، تنها نگاه به خارج کشور دارند.

وی گفت: متاسفانه برخی موارد دیده می‌شود که یک مهندس با مدرک فوق لیسانس سال‌ها با یک دستگاه وارداتی کار می‌کنند و مدام برای قطعات وابسته به خارج کشور هستند ولی حتی یک بار هم اقدام به ساخت نمی‌‌کنند.

امام جمعه یزد ادامه داد: الان در بسیاری از عرصه‌ها در کشور پیشرفت‌های قابل توجهی داشتیم از جمله در صنایع نظامی و صنایع هسته‌ای ما از کشورهای پیشرفته جهان کم نداریم و کاملا هم خودکفا شده‌ایم.

ناصری یزدی افزود: با این وجود در صنایع عمومی که نسبت به موارد گفته شده قابلیت کار بیشتری هم دارند متاسفانه عقب هستیم و در برخی صنایع به شدت وابسته به واردات شده‌ایم؛ در این حوزه لازم است اقدامات جدی صورت گیرد و زمینه خودکفایی کشور را فراهم نماییم.

نماینده ولی فقیه در استان یزد افزود: در سال‌های گذشته من مکررا به مسئولان گمرک و صنعت تاکید کردم که لیستی از محصولاتی که از کشورهای دیگر به ایران وارد می‌شود را آماده کنید و با مشخصات دقیق محصول در اختیار نخبگان و دانشگاهیان قرار دهید، قطعا با این اقدام بسیاری از این واردات متوقف می‌شود و ما توانایی ساخت آن در داخل کشور را داریم.

وی ادامه داد: الان خوشبختانه برای اولین بار در کشور نمایشگاهی ایجاد شده و کالاهای وارداتی با مشخصات در آن به نمایش گذاشته شده تا هر کس می‌تواند نسبت به ساخت آن اقدام کند، این کار بسیار ارزشمند است و حتما باید دنبال شود.