باسمه‌تعالی خطبه اول: السَّلامُ عَلَیکُم وَ رَحمَةُ الله اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیمِ بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ الحمدالله رَبِّ العالمینَ بارئِ الخَلائقِ اَجمعینَ وباعِثِ الأنبیاءِ وَ المُرسَلینَ الَّذی خَلقَ الخلائِقَ بقدرتِهِ وَنَشَرَ الرِّیاحَ بِرَحمَتِهِ وَ وَتَّدَ بِالصُّخُورِ مَیَدانَ اَرضِهِ، نَستَغفِرُهُ وَ نَستَعینُهُ وَ نُؤمِنُ بِهِ وَ نَتَوَکَّلُ عَلَیهِ ثُمَّ الصَّلاةُ وَ السَّلامُ عَلی سَیِّدِنا وَ […]

باسمه‌تعالی

خطبه اول:

السَّلامُ عَلَیکُم وَ رَحمَةُ الله

اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیمِ

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

الحمدالله رَبِّ العالمینَ بارئِ الخَلائقِ اَجمعینَ وباعِثِ الأنبیاءِ وَ المُرسَلینَ الَّذی خَلقَ الخلائِقَ بقدرتِهِ وَنَشَرَ الرِّیاحَ بِرَحمَتِهِ وَ وَتَّدَ بِالصُّخُورِ مَیَدانَ اَرضِهِ، نَستَغفِرُهُ وَ نَستَعینُهُ وَ نُؤمِنُ بِهِ وَ نَتَوَکَّلُ عَلَیهِ ثُمَّ الصَّلاةُ وَ السَّلامُ عَلی سَیِّدِنا وَ نَبیِّنَا اَبِی القاسمِ المُصطَفی مُحَمَّدٍ (صلی‌الله عَلَیهِ وَآلِهِ) وَ عَلی آلهِ الطَّیِّبینَ الطّاهِرینَ المَعصُومینَ المَکَرَّمینَ سیَّما بقیةِ اللهِ فِی الأَرَضینَ رُوحی وَاَرواحُ العالَمینَ لِتُرابِ مَقدَمِهِ الفِداءُ.

 

سفارش به تقوا

اوصیکُم وَ نَفسی عِبادَاللهِ بِتَقوَی الله وَ لُزومِ أمرِهِ

قال الله تبارک و تعالی فی محکم کتابه: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلا تَمُوتُنَّ إِلا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»[۱]

در خطبه اولم خودم و شما را به تقوا و پرهیز از گناه سفارش می‌کنم.

برای ساختار انسانی ما و مهیا شدن برای حرکت تکاملی و به‌سوی خدا آمادگی لازم است و باید خودمان را در این مسیر قرار بدهیم که هرروز حرکت به‌پیش داشته باشیم. عقب‌گرد یا ساکن بودن هنر انسان مؤمن و مسلمان نیست و خدا نیز چنین چیزی نخواسته است. همیشه برنامه‌ریزی کرده است که هرروزمان حرکت به‌سوی پیش باشد؛ ازجمله حرکت به‌سوی معنویت و شناخت حق و خدای متعال.

صفات بیداردلان و مخلصان

در مسائل مختلف باید بی توقف باشیم. من در ارتباط با رعایت تقوا یک روایتی برای شما می‌خوانم.

امام صادق علیه‌السلام می‌فرمایند: کسانی هستند که جزو متنبهین و بیداردلان هستند. کسانی هستند که مراعات می‌کنند قلبشان غافل از ذکر و یاد خدا نباشد. غفلت انسان را از مسیر منحرف می‌کند. در مقابل غفلت توجه و بیداری است. راننده اگر یک‌لحظه غفلت کند خود را از بین می‌برد. اگر از عمرت غفلت کنی تلف می‌شود و هیچ استفاده‌ای نمی‌کنی.

«مَنْ رَعَى قَلْبَهُ عَنِ الْغَفْلَهِ» کسانی که رعایت بکنند و قلبشان غافل نباشد جزو بیداردلان هستند.

باز می‌فرماید: «وَ نَفْسَهُ عَنِ الشَّهْوَهِ» غفلت قلب از خدا را فراموش نکنیم که نعمت‌های ما و سرنوشت ما در دست او است؛ و او است که بیدار است. دوری از شهوت و هواهای نفسانی یکی دیگر از سفارش‌های حضرت است. شیطان انسان را به‌سوی بدی‌ها سوق می‌دهد و هواهای نفسانی انسان را به‌سوی گناه می‌کشاند ولی بیداردل کسی است که خودش را از گناه حفظ کند و ترس از خدا در وجودش بیاید که در این صورت کارهای زشت را نمی‌کند. اگر ترس از خدا داشته باشد به مردم ظلم نمی‌کند و خیانت نمی‌کند و گران‌فروشی و کم‌فروشی نمی‌کند و به مردم توهین نمی‌کند و از خدا می‌ترسد.

بعد می‌فرماید: «وَ عَقْلَهُ عَنِ الْجَهْلِ» کسی که بیداردل است از عقل خود استفاده می‌کند تا از نادانی دور شود. شیطان به ما وسوسه می‌کند که بی‌گدار به آب بزن و هر چه می‌خواهی بگو و بخور و هر کاری می‌خواهی بکن؛ اما عقل اگر به کار گرفته شود می‌گوید مواظب باش! خدا حاضر و ناظر است و برای کاری که می‌خواهی بکنی فکر کن. ببین این کار تو گناه دارد یا نه؟ این حرف برای جامعه به درد می‌خورد یا نه؟ اگر به درد نمی‌خورد و جزو فساد است و عمر و وقت و دین مرا تباه می‌کند می‌گوید دنبال آن نرو.

ترس از خدا بسیار مهم است. بسیار مهم است که انسان مراقب باشد دست و چشم و گوش و زبان انسان گناه نکند. اگر کسی چنین کند جزو متنبهین خواهد بود: «فَقَدْ دَخَلَ فِى دِيوَانِ الْمُتَنَبِّهِينَ» این سفارش امام صادق علیه‌السلام است. کسانی که علم و دین خود را از بدعت‌ها حفظ می‌کنند و دین خود را از اهل‌بیت علیهم‌السلام و اهل آن می‌گیرد و مالش را با حرام مخلوط نمی‌کند جزو صالحین هستند: «ثُمَّ مَنْ رَعَى عَمَلَهُ عَنِ الْهَوَى وَ دِينَهُ عَنِ الْبِدْعَهِ وَ مَالَهُ عَنِ الْحَرَامِ فَهُوَ مِنْ جُمْلَهِ الصَّالِحِين»[۲]

امیدوارم خدای متعال به ما کمک کند که هم جزو متنبهین و بیداردلان باشیم و مراقب کردار و گفتارمان باشیم تا هم به جامعه خدمت کنیم و هم به خودمان خدمت کنیم تا جزو صالحین باشیم.

در کتابی نوشته بود که به تاجری تماس گرفتند و گفتند: الآن نیشکرها سوخته است و در آینده نیشکرها گران می‌شود. هرچقدر می‌توانی نیشکر بخر و انبار کن. او نیز چنین کرد و زمانی که به خانه آمد چون دین و تقوا داشت به فکر افتاد که این چه ظلمی بود که به جامعه کردم؟ پشیمان شد و دین و عقلش او را یاری کرد.

به درب خانه همه آن‌هایی که نیشکر از آن‌ها خریده بود آن‌ها نیز گفتند که ما راضی هستیم. درنهایت دید که بازهم وجدانش اجازه نمی‌دهد و همه نیشکرها را به آن‌ها برگرداند و پول‌هایش را گرفت. زمانی که به خانه برگشت گفت که راحت شدم و این سودهای زیاد که حاصل عرق جبین انسان‌ها است را نمی‌خواهم. حضرت به او فهماندند که این کار او از کارهای بزرگ و ثواب عظیم بوده است.

مثل الآن که مشکلاتی داریم بجای این‌که کمک به یکدیگر و جامعه و کشور کنیم خدای‌نکرده به دنبال سودجویی‌ها و احتکار نرویم. در این شرایط آن‌هایی که توانایی دارند باید به دیگران کمک کنند نه این‌که کارها را حبس کنند.

امیدواریم خدای متعال به ما کمک و لطف کند و به ما تقوا بدهد تا در مسیر زندگی از صراط مستقیم منحرف نشویم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

بگو: خداوند، یكتا و یگانه است; (۱)

خداوندى است كه همه نیازمندان قصد او می ‏كنند; (۲)

(هرگز) نزاد و زاده نشد، (۳)

و براى او هیچگاه شبیه و مانندى نبوده است! (۴)

 خطبه دوم

بِسمِ اللهِ الرَّحمَنِ الرَّحیم، اَلحَمدُلِلَّه رَبِّ العَالمین و صَلَّی‌اللهُ عَلَی سَیِّدَنا و نَبِیِّنَا اَبالقَاسِمِ المُصطَفَی مُحَمَّد صَلَی‌الله علیه و آله و عَلَی عَلِیٍّ اَمیرِالمؤمنین و عَلَی فَاطِمَةَ سَیِّدَةِ نِساءِ العالمین و عَلَی الحَسَنِ وَ الحُسَین سَیِّدَی شَبابِ اَهلِ الجَنَّة و عَلِیّ بن الحسین و مُحمّدَ بنَ عَلِیّ و جَعفَرَ بنَ مُحمّد و موسَی بنَ جَعفَر و عَلِیّ بن موسَی و مُحَمَّدَ بن عَلِیّ و عَلِیّ بن مُحمّد و الحَسَنَ بن عَلِیّ و مولانا صاحِبَ الزَّمان (عج) اَلَّلهُمَّ صَلِّ عَلَیهِ وَ عَلَیهم بِأفضَلِ صَلَواتِکَ وَ بَارِک عَلَیهِم بِأفضَلِ بَرَکاتِکَ.

در خطبه دومم باید به چند مطلب اشاره کنم و سعی می‌کنم خلاصه کنم.

اهمیت مقاومت مومنانه و صبورانه در برابر دشمنان

اولاً آیه‌ای می‌خوانم که در سوره آل‌عمران است. خداوند متعال در آیه ۱۷۳ روحیه مبارزین و مجاهدین حق را بیان می‌کند. می‌فرماید:« الَّذِینَ قَالَ لَهُمُ النَّاسُ إِنَّ النَّاسَ قَدْ جَمَعُوا لَکُمْ فَاخْشَوْهُمْ فَزَادَهُمْ إِیمَانًا وَقَالُوا حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَکِیلُ»[۳] یا منافقین یا افراد دیگری در جامعه اسلامی برای ترساندن مسلمانان شایعه می‌کردند که همه کفار جمع شده‌اند تا شما را از بین ببرند از آن‌ها بترسید. آن‌ها به دل مسلمانان هراس می‌انداختند تا ضعیف شوند یا ایمانشان سست شود. ولی خدای متعال می‌فرماید که ایمانشان اضافه می‌شد و می‌گفتند: ما خدا داریم و پناه ما خدا است و بهترین مدافع ما است.

ایمانشان به‌وسیله این مسائلی که دنیا مطرح می‌کردند و وسوسه‌ها و دروغ‌ها و شایعات نزد آن‌ها چیزی نبود. ایمانشان به این دلیل اضافه می‌شد که می‌گفتند ما خدا داریم و او قادر است و همه قدرت‌ها در دست او است. خدا برای ما بالاترین وکیل است.

تلاش های دشمن در جهت از بین بردن نظام

توطئه‌های دشمن درباره ما زیاد است بخصوص الآن که دشمن‌ها بعد از چهل سال انقلاب حرکت‌های زیادی انجام دادند. از اول نیز نیم خواستند این انقلاب پا بگیرد؛ زیرا این انقلاب انقلاب کودتایی نبود. یک تحول عظیمی بود که ریشه حاکمیت طاغوت را بکند و جای آن ریشه طیبه خدا بیاید. این‌ها نمی‌توانستند ببینند. همیشه می‌خواستند آقابالاسر ما باشند و نمی‌خواستند در مسیر رشد قرار بگیریم.

به قول حضرت امام رحمة الله علیه: «آری اگر ملت ایران همه اصول و موازین اسلامی و انقلابی‌خود عدول کن و خانه عزت و اعتبار پیامبر و ائمه معصومین را با دست خود ویران کند آن‌وقت ممکن است جهان خواران او را به عن.وان یک ملت ضعیف و فقیر و بی‌فرهنگ به رسمیت بشناسند ولی در همان حدی که آن‌ها آقا باشند و ما نوکر، آن‌ها ابرقدرت باشند و ما ضعیف، آن‌ها ولی و قیم باشند و ما جیره‌خوار و حافظ منافع آن‌ها، نه یک ایران با هویت ایرانی اسلامی بلکه ایرانی که شناسنامه‌اش را آمریکا و شوروی صادر می‌کنند.» این عبارت امام در صحیفه جلد هفدهم است.

امام رحمة الله علیه در آن زمان این مطلب را می‌گفتند و الآن همین حرف‌ها را آمریکایی‌ها به زبان می‌آورند. وزیر خارجه آمریکا می‌گوید: ما زمانی با ایران ارتباط برقرار می‌کنیم که تحت فرمان ما بیایند. مسائل هسته‌ای نداشته باشند. رشد علمی نداشته باشند. در سیاست تابع ما باشند. در رفتارشان نوکر ما باشند. ایران نیز یک کشور ضعیف زیر چکمه‌های ما و دارای اختلاف‌های کذایی باشند و همه را به دعوا بیندازیم و پولشان را بگیریم و مانند کشورهای دیگر تحت سلطه آمریکا باشند. در کشور لیبی چه کردند که الآن به‌هم‌ریخته است؟ این کشور یکی از پر نفت‌ترین کشورهای آفریقایی است که بااین‌همه نفت، ملت لیبی با گدایی زندگی می‌کنند و همیشه هم در این کشور اختلاف است. عربستان بااین‌همه نفت و ذخیره به دریوزگی افتاده است و ناچار است همراه آن‌ها هر جا که افسارش را بکشند برود. مگر آمریکا در افغانستان نیست؟ چندین هزار نیرو برای پایداری صلح در این کشور دارد. چه صلحی در این کشور است؟ به بهانه جنگ با طالبان، داعش را به آنجا می‌فرستند تا با هم جنگ کنند و آمریکا نگاه کند.

در عراقی که نفت و پول دارد وقتی‌که آمریکایی‌ها رفتند اختلافات طایفه‌ای و فرقه‌ای و مذهبی راه انداختند. داعشی‌ها و بعثی‌ها را در این کشور تقویت کنند و بعداً نیز می‌خواهند همه را تکه‌تکه کنند و بر گرده آن‌ها سوار شوند.

در این وسط ایران امنیت دارد و یکپارچه است و خود ترامپ گفته است که باید این امنیت را به هم بزنیم. نمی‌توانیم ببینیم که ایران باشد و به حرف ما گوش نکند و امنیت نیز داشته باشد. از هر طریق او را محاصره می‌کنیم.

این‌ها به این دلیل که ازنظر نظامی نتوانستند و ازنظر فرهنگی متأسفانه یک مقداری موفق شدند که لاابالی‌گری را در کشور ما ترویج دهند و این در اثر غرب‌زدگی حاکمان ما بوده است. الآن ازنظر اقتصادی به میدان آمده‌اند و خودشان نیز می‌گویند که باید ازنظر اقتصادی آن‌چنان محصورشان کنیم تا تسلیم شوند. در مردم ایران القاء ناامیدی کنیم که دیگر اسلام و انقلاب نیست و همه ناراحت هستند و بنا است که در چند روز آینده یا در تابستان یا در زمستان اتفاقاتی بیفتد و همه‌چیز به هم خواهد خورد. ترامپ نیز گفته است که کارهایی در داخل کرده‌ایم و امیدوار هستیم.

سلسله اقداماتی که دشمنان اخیراً در دستور کار خود قرار داده‌اند:

 1. –    منافقین را تحریک می‌کنند و سعودی‌ها به آن‌ها پول می‌دهند هرچند در ایران جایگاهی ندارند.
 2. –    در فضای مجازی این‌طور القاء می‌کنند که ایران به مشکلاتی برخورده است که قابل‌حل نیست و باید فاتحه آن را خواند.
 3. –    می‌گویند اقتصاد ایران شکست‌خورده است و راه فراری برای گذر از گرانی نیست.
 4. –    التهابات در خروج آمریکا از برجام و ارتباط دادن این مسأله به گرانی دلار از کارهای دیگر آن‌ها است.
 5. –    هزینه‌های بی‌فایده را به گردن ایران می‌اندازند.
 6. –    مردم را نسبت به مسئولین بدبین می‌کنند.
 7. –    حرکت روانی اخیر ترامپ؛ او می‌گفت که با ایران در مذاکره کاری نداریم و از برجام خارج شد. همه قول‌های برداشتن تحریم‌ها را شکست. در تمام دشمنی‌ها و حرکت‌های ضد ایرانی اولین نفر بوده است. حال دیده است که ایران از این چیزها نمی‌ترسد و در برابر تهدیدها ایستاده است. اخیراً یک بلوفی زده است تا ایران را به قول خودش در مخمصه بیندازد. گفته است که حاضرم بدون هیچ شرطی با رئیس‌جمهور ایران مذاکره کنم.

اولاً قصد او این است که در دل یک عده بیماردل بیندازد که چرا با آمریکا مذاکره نمی‌کنید و یک اختلافی در بین مسئولین بیندازد. ثانیاً یک وجهه خوبی از خودش نشان بدهد و بگوید که من پیشنهاد مذاکره داده‌ام.

اگر ایران به مذاکره برود نتیجه‌اش مانند مذاکرات دیگر است. دیدید که با رهبر کره شمالی مذاکره کرد ولی بازهم تحریم‌ها و تهدیدهایش علیه کره شمالی است و ناوهایش را کنار کره شمالی برده است تا مراقب باشد. از آن‌طرف گفته است که کره شمالی باید تأسیسات هسته‌ای خود را نابود کند تا ما تحریم‌ها را از بین ببریم. این چه مذاکره‌ای است؟

با روس‌ها مذاکره کرد و برگشت. این وضعیت بدتر شده است. نه تحریم‌ها را برداشته است بلکه تحریم‌های جدیدتری گذاشته است. به قول خودشان مذاکره برای مذاکره است. نه برای اصلاح کارها. این‌ها می‌خواهند معطل کنند.

او می‌خواهد با ایران مذاکره کند چه می‌خواهد بگوید؟ بگوید که از برجام دست کشیدیم و خلاف قول‌هایمان عمل کردیم و تحریم‌های بی‌خود وضع کردیم و هواپیمای شما را ساقط کردیم و به داعش و دیگر گروه‌ها پول دادیم و دانشمندان هسته‌ای را ترور کردیم. ایران به آن‌ها چه بگوید؟ با این دشمنی که می‌گوید می‌خواهیم ریشه ملت ایران را بسوزانیم تا نوکر و مطیع ما باشند و تغییر دین و رفتار بدهند چه کند؟ شمایی که به همه دنیا می‌گویید و نمی‌گذارید که با ایران معامله کنند و ایران به آن‌ها نفت بفروشد چه مذاکره‌ای می‌خواهید بکنید؟ به ایران چه می‌خواهید بگویید؟ بله می‌خواهد بگوید که شما تسلیم ما بشوید و همه‌چیز را کنار بگذاریم دین و اعتقاد و ولایت و به قول حضرت امام رحمة الله علیه همه زحمات معصومین را کنار بگذارید. آیا این‌طور درست می‌شود؟

بعضی از مسائلی که این‌ها القاء می‌کنند که اگر حواسمان نباشد مشکل ایجاد می‌شود. مردم ما بصیر هستند و فریب این حرف‌ها را نباید بخورد.

 1. –    نادیده گرفتن خدمات انقلاب و اسلام؛

مردم ما چهل سال زحمت کشیدند و خون دادند و حالا این‌ها می‌خواهند با گرانی درست کردن و تحریم کردن و مردم را به جان یکدیگر انداختن این‌همه زحمات و فداکاری‌های شهدای ما را نادیده بگیرند. مردم را به خیابان بکشانند به خاطر چه کسی؟ گرانی بهانه است و آن‌ها دلشان می‌سوزد و اصلاً خودشان عامل گرانی هستند. خودشان عامل فلاکت اقتصادی هستند و دارند برنامه‌ریزی می‌کنند تا اقتصاد ما ضربه بخورد. آن‌وقت آن‌ها برای گرانی دلشان می‌سوزد؟ این‌ها به خاطر مردم نیست.

یکی از اهداف آن‌ها نادیده گرفتن خدمات انقلاب است. مردم ما هیچ‌وقت فداکاری‌های امام و رزمندگان و رهبر معظم انقلاب و شهدا و علما را فراموش نخواهند کرد و زیر بار این مسائل نمی‌روند.

تلاش های ایران‌ستیزانه دشمن

در دنیا یک حرکت ایران ستیزی را شروع کرده‌اند؛ مثلاً در بین مردم عراق تبلیغ می‌کنند که ایران برای شما خدمتی نکرده است و مزاحم پیشرفت شما است درحالی‌که خدماتی که ایران به عراق و سوریه و دنیا کرد قابل‌انکار نیست. اگر ایران نبود الآن عراق و کربلا و نجف و سامرا و مکه‌ای نبود. اگر ایران نبود این داعشی‌ها تمام دنیا را درگیر می‌کردند و اروپا را به هم می‌ریختند. همین اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها و کشورهای عربی باید بیایند از ایران و رزمنده‌های ما تشکر کنند. این امنیت را ما و رزمنده‌های ما به آن‌ها دادیم. آن‌ها باید بیایند دست و پای سردار بزرگوار سلیمانی را ببوسند به این دلیل که آن‌ها را نجات داد و مقام معظم رهبری که این جریان را هدایت و رهبری کردند. ایران دنیا را نجات داد و چقدر این‌ها بی‌معرفت هستند. آن‌وقت در بین مردم عراق تبلیغ می‌کنند که ایران باعث بدبختی مردم عراق است. در کشورهای عربی نیز ائتلافی درست کرده است تا بازهم پول‌های این‌ها را بگیرد و ائتلاف عربی علیه ایران درست کند. نمی‌دانم چرا کشورهای عربی نمی‌فهمند؟ در فلسطین نیز این جنایت‌ها را می‌کنند. به‌هرحال ما نیز کوتاهی می‌کنیم. مسئولین ما تبلیغات کارهای ایران را نمی‌کنند. خدمت‌ها را به مردم دنیا بگویند و منتشر کنند.

یک کسی در عراق حرفی زده بود و من به او پیام دادم که اگر ایران نبود الآن عمامه بر سر تو نبود. هیچ کجا نبودی. همه شما را معدوم می‌کردند. چرا این‌قدر خدمات بزرگ ملت ایران را نادیده می‌گیرید و ناشکری می‌کنید؟ ترامپ ها می‌دانند و می‌فهمند که این‌طور با ایران بد هستند و ایجاد تفرقه قومی و حزبی و عقب‌ماندگی می‌کنند.

علل شکست مسلمانان در اندلس

کشور بزرگ اندلس که در اسپانیا و پرتغال هشت‌صد سال طول کشید. در سال ۹۲ هجری سرداری بنام طارق با لشکریانش آن کشور را فتح کرد و کشور اسلامی تشکیل داد. بزرگ‌ترین تمدن تا را به آنجا برد. الآن اسپانیای امروز و پرتغال بیشترین مناطق گردشگری آن‌ها مربوط به ساختمان تا و مراکز علمی و دینی مسلمانان است.

می‌دانید چرا سرنگون شدند و مسلمانان آن منطقه را از دست دادند؟ به خاطر چند نکته بود:

 1. –    بین مسلمانان تفرقه انداختند و شیعه و سنی راه انداختند و حکومت‌های محلی راه انداختند و با پول بین آن تا تفرقه انداختند.
 2. –    کشیش‌های آنجا بسیار تبلیغ کردند.
 3. –    فحشا را ترویج کردند. کشوری که چندین بار با چندین هزار لشکر تلاش کردند اندلس را بگیرند ولی موفق نشدند. دخترهای اروپایی را در مقابل جوان تا قراردادند و آن‌ها را مشغول خوردن شراب تا کردند. مشغول به فسادشان کردند و مسئولین آن‌ها نیز مشغول به مال‌اندوزی و ریاست‌طلبی و کارهای دیگر کردند. کم‌کم وارد شدند و هزاران نفر از مسلمانان را سر بریدند. خدا می‌داند این مسیحیت تبشیری چه جنایتی در اندلس کردند که من نمی‌گویم. این‌طور شد که فحشا و منکرات را تبلیغ می‌کنند و دین را ضعیف می‌کنند و شراب‌خواری را در میان جوانان مسلمان می‌آورند و اندلس را بعد از هشت‌صد سال ساقط می‌کنند. این برای ما هشدار نیست؟ دشمن الآن با تمام قوا وارد شده است.

 

چند توصیه مهم به مسئولین

من به مسئولین چند توصیه می‌کنم. این شرایط را ببینید و عقل و تدبیر و برنامه‌ریزی را بکار بگیرید:

 1. –    باید نقاط ضعف و تأثیرپذیری توطئه دشمن را بررسی کنند. حواسشان باشد که توطئه دشمن را زودتر بخوانند. امام رحمة الله علیه این‌طوری بود و بزرگان ما و مقام معظم رهبری چند سال پیش این مسأله را مطرح کردند ولی ما دقت نکردیم و گوش نکردیم و الآن دشمن بالای سر ما است و می‌خواهد این کارها را بکند. به ما گفتند شبیخون فرهنگی، اقتصاد مقاومتی و خودکفایی و دوری از فروش مواد خام و مواد نفتی ولی چه شد؟ الآن به رخ ما می‌کشند که نفت به شما نمی‌فروشیم تا ما را ضایع کنند. چرا؟ به خاطر این‌که ما به فکر نبودیم. الآن بنشینید و فکر کنید.
 2. –    ایجاد سد محکم تأثیرناپذیر اهمیت دارد.
 3. –    از نیروهای دوست مردم و نخبگان و کاردانان استفاده کنید. از آن‌هایی که دلشان برای انقلاب می‌سوزد استفاده کنید. من در یک جلسه‌ای پیام دادم که به تهران بگویند دولت همه‌اش شصت نفر است و مجلس همه‌اش دویست و خورده‌ای نفر است. این‌ها نمی‌توانند تمام معضلات همه مملکت را حل کنند. از مردم و نخبگان و ظرفیت سپاه و بسیج و حوزه و روحانیت استفاده کنید. طرح تا را از نخبگان بخواهید. در تمامی مسائل از فکر این‌ها استفاده کنید. کارهای درازمدت را پیگیری کنید. در فرهنگ و آموزش‌وپرورش تلاش کنید انسان‌های مؤمن تربیت کنید.
 4. –    در مسأله گرانی به مستضعفان برسید و هر چه زودتر این مشکل را حل کنید. اگر کارهای غیرضروری در جای دیگری دارید پولش را بیاورید و به مردم مستضعف خدمت کنید. انقلاب متعلق به این‌ها است. این‌ها دوست انقلاب هستند نه آن‌هایی که هنوز خبری نشده است پول‌هایشان را به خارج می‌برند و طلاها را بیرون می‌برند. شنیده‌ام می‌روند در ترکیه و کشورهای دیگر خانه می‌خرند. به این‌هایی برسید که درد دین و انقلاب دارند. چرا برگرانی تا نظارت نمی‌کنید؟ اگر کم است نظارت تا را جدی بگیرید.
 5. –    به فکر صنایع زودرس باشیم. من پیشنهاد کردم که صنایع پوشاک بهترین صنعتی است که بدون تکنولوژی است و خرج زیادی نیز ندارد و می‌شود هزاران هزار نفر را بکار گرفت و مشکل کشور را حل کرد. جدی باشید. خواسته مردم این است که مسئولین ما نیز یک خورده جدی‌تر به صحنه بیایند.

این انقلاب صاحب دارد و پایه‌اش بر اساس تقوا است و بر اساس اراده خدایی آمده است. مردم ما نیز تحول پیدا کرده بودند تا این انقلاب آمده است. اگر خدای‌نکرده این انقلاب را رعایت نکنیم و آن شرایط را ایجاد نکنیم و برای خون‌های شهدا ارزش قائل نشویم و به اختلاف درونی دامن بزنیم و به فکر رئیس بازی و حزب‌بازی باشیم باید پاسخگو باشیم. در برخی از استان تا درباره تغییر استاندارها می‌بینیم که افرادی این‌طرف و آن‌طرف می‌روند و وعده می‌دهند. فکر این نیستند که مردم گرفتار هستند. فکر این هستند که یکجایی برای ریاست خودشان پیدا کنند و رفیق‌بازی کنند. مردم این را نمی‌خواهند.

اهمیت تقویت اراده مردم و ارتباط بیشتر با خدا

مردم! حسبنا الله و نعم الوکیل. تا حالا خدا به ما کمک کرده است و بهترین یاور نیز خدا است. مبادا خدا را فراموش کنیم و معصیت کنیم و به آمریکایی‌هایی که تا حالا به ما دشمنی کرده‌اند امید داشته باشیم که بیایند مشکل ما را حل کنند. و الله نه می‌توانند و نه می‌آیند بلکه هر جا رفته‌اند فساد کرده‌اند و اهل آن را به هم زده‌اند. مواظب باشیم و توکل به خدا داشته باشیم. ان شاء الله که خدای متعال کمک و یاری می‌کند. پایدار و صبور باشید. چیزی نمی‌ماند. این‌ها درازمدت نیست و زودگذر است و دشمنان با ایستادگی و توسل شما به اهل‌بیت علیهم‌السلام منکوب می‌شوند و فقط یک خورده صبر و بصیرت و تلاش و کوشش جدی مسئولین را می‌خواهد. امیدوارم خدای متعال به همه ما عنایت داشته باشد.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

بگو: خداوند، یكتا و یگانه است; (۱)

خداوندى است كه همه نیازمندان قصد او می ‏كنند; (۲)

(هرگز) نزاد و زاده نشد، (۳)

و براى او هیچگاه شبیه و مانندى نبوده است! (۴)

پی نوشت تا:


[۱]. سوره آل عمران، آیه ۱۰۲٫

اى كسانى كه ایمان آورده‏اید! آن گونه كه حق تقوا و پرهیزكارى است، از خدا بپرهیزید! و از دنیا نروید، مگر اینكه مسلمان باشید! (باید گوهر ایمان را تا پایان عمر، حفظ كنید!) (۱۰۲)

[۲].  بحارالأنوار، ج ۶۷، باب ۴۵، ص ۶۲

[۳].  سوره آل عمران، آیه ۱۷۳٫

اینها كسانى بودند كه (بعضى از) مردم، به آنان گفتند: «مردم ( لشكر دشمن ) براى (حمله به) شما اجتماع كرده‏اند; از آنها بترسید!» اما این سخن، بر ایمانشان افزود; و گفتند: «خدا ما را كافى است; و او بهترین حامى ماست.» (۱۷۳)