نماینده ولی فقیه در استان یزد با اشاره به نارضایتی مردم از افزایش قابل توجه قیمت ها در محصولات مختلف، از وضعیت خودروسازی کشور انتقاد کرد و گفت: عزم جدی در خودروسازان برای خودکفایی و نوآوری دیده نمی‌شود.

 آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی در دیدار معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت با وی با تاکید بر اینکه در بحث اقتصاد باید علاوه بر ایجاد زمینه‌های لازم برای حمایت از تولید، جلوی افرادی که به دنبال سوء استفاده از وضعیت اقتصادی کشور هستند گرفته شود اظهار داشت: یکی از تاکیداتی که در طول سال‌های گذشته داشتیم جلوگیری از خام فروشی بود که الحمدالله اقداماتی در این زمینه ‌انجام شده است.

وی با تاکید بر ضرورت افزایش نظارت به شرکت‌های خصوصی تصریح کرد: خصوصی‌سازی موضوعی بود که باید در کشور انجام می‌شد ولی این موضوع آن طور که باید انجام می‌شد صورت نگرفت و نتوانستیم به اهدافی که داشتیم دست پیدا کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان یزد ادامه داد: یکی از مشکلاتی که در ارتباط با خصوصی‌سازی معادن وجود دارد این است که علاوه بر عدم اجرای درست آن، متاسفانه شنیده می‌شود که برخی از آنها عوارض و مالیات خود را به میزان کامل پرداخت نمی‌کنند.

ناصری یزدی ادامه داد: اگر همین عوارض و مالیات‌ها به درستی پرداخت می‌شد خیلی از مشکلاتی که در جامعه به لحاظ مالی احساس می‌شود را می‌توانستیم برطرف کنیم.

امام جمعه یزد گفت: در سایر کشورها، بخش خصوصی هم با نظارت از سوی دولت روبرو است و هم عوارض خود را پرداخت می‌کنند و در مواقع بحرانی مشکلات را برطرف می‌کنند ولی در کشور ما برخی از کشورهای خصوصی به جای اینکه در بحران اقتصادی به مردم و دولت کمک کنند، به عکس عمل کردند و ارزهای تحویل گرفته را نه تنها در مسیر درست هزینه کردند بلکه آن را به خارج از کشور انتقال دادند.

وی افزود: کنترل خام فروشی و نظارت برای بازگشت ارز می‌تواند جلوی بسیاری از سوء استفاده‌ها را بگیرد و با بازگشت ارز زمینه پیشرفت کشور را فراهم کند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد افزود: آن چیزی که امروز مردم انتظار دارند انضباط در مسائل اقتصادی و نظارت بر تولید، صادرات و واردات است که جلوی برخی سودجویی‌ها گرفته شود.

ناصری یزدی تصریح کرد: برخی هستند که در فعالیت خود به هیچ جنبه‌ای غیر از افزایش سود خود توجه نمی‌کند و حتی حاضر است اقتصاد کشور را با آسیب مواجه کند ولی سود وی کم نشود، به همین دلیل است که مردم انتظار دارند دولت با این افراد به شدت برخورد کند.

وی ادامه داد: یکی از مسائلی که باید حتما در دولت به صورت جدی انجام شود، ریشه یابی در ارتباط با علل افزایش قیمت محصولات است، به عنوان نمونه زمانی که لبنیات گران می‌شود دولت در برابر این موضوع جدی وارد شود و ریشه‌یابی کند تا مردم کمتر در فشار بیفتند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد با بیان اینکه مردم الان از مشکلات اقتصادی گلایه‌مند و ناراضی هستند گفت: قطعا بسیاری از مسائلی که در کشور داریم با نظارت دقیق و قوی قابل پیشگیری است.

نماینده ولی فقیه در استان یزد با انتقاد از گرانی خودرو گفت: واقعا این برای ایران زشت و غیرقابل قبول است که پس از ۵۰ سال که خودروسازی وارد کشور شده، هنوز ما برای قطعات خودروهای خود به خارج از کشور وابسته باشیم.

ناصری یزدی گفت: نه تنها ما در قطعا این خودروها وابسته به غرب هستیم بلکه هیچ تغییر و تحول خاصی هم از سوی خودروسازان در کشور انجام نمی‌شود و تقریبا حساسیتی در کارخانه‌های تولید خودرو برای خودکفایی و تحول وجود ندارد.‌