نماینده ولی فقیه در استان یزد با بیان اینکه بحث مدیریت مصرف انرژی در ادارات جدی‌تر رعایت شود، گفت: اصلاح الگوی مصرف در ایران نیازمند فرهنگ سازی است.

آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی در دیدار با مدیران صنعت آب و برق استان یزد با اشاره به اینکه متاسفانه الگوی مصرف در ایران با مشکل مواجه است اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که امروز در جامعه ما وجود دارد، بحث مصرف‌گرایی و الگوی ناصحیح مصرف است.
وی با اشاره به اینکه مصرف زیاد در کشور تنها مربوط به آب و برق و دیگر انرژی‌ها نیست تصریح کرد: در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان، مشاهده می‌کنیم که مصرف در آب و برق و گاز و دیگر عرصه‌ها، مدیریت بسیار زیادی انجام می‌دهند.
نماینده ولی فقیه در استان یزد بر ضرورت ارائه الگوی مناسب مصرف به جامعه تاکید کرد و افزود: متاسفانه امروزه در جامعه ما حتی در بحث خوراک هم مصرف بیش از حد داریم و پسماندهای غذایی ما بسیار زیاد است.
ناصری یزدی با بیان اینکه در بحث مدیریت مصرف و صرفه‌جویی باید ابتدا به ادارات توجه کرد گفت: حجم بسیار زیادی از انرژی مصرفی به ویژه برق در ادارات مصرف می‌شود و با توجه به تعداد بالای کولرها و وسایل برقی و روشنایی ادارات، اگر مقداری صرفه‌جویی صورت گیرد، قطعا میزان مصرف برق کاهش محسوسی پیدا می‌کند.
امام جمعه یزد گفت: الان در برخی شرکت‌ها و موسسات و به ویژه برخی ادارات دولتی مصرف آب و برق خیلی زیاد است و دلسوزی چندانی در این زمینه مشاهده نمی‌شود و اسراف بسیار زیادی در این زمینه به وجود می‌آید.
وی با بیان اینکه برخی افراد واقعا در ادارات هیچ دلسوزی ندارند گفت: در اکثر ادارات در طول روز پرده پنجره‌ها کشیده می‌شود و برای تامین نور از لامپ‌های زیادی استفاده می‌کنند و یا اینکه از همان زمانی که وارد می‌شوند کولر را در پایین‌ترین درجه ممکن روشن می‌کنند.
نماینده ولی فقیه در استان یزد تغییر سبک معماری را یکی از عوامل دیگر در افزایش بسیار زیاد مصرف انرژی دانست و عنوان کرد: سبک معماری ایرانی اسلامی به گونه‌ای بود که در طول روز هیچ نیازی به استفاده از لامپ نبود و تمام بخش‌های خانه از نور کافی برخوردار بود.
ناصری یزدی با اشاره به اینکه بازار قدیمی یزد با وجودی که در سال‌های بسیار دور ساخته شده هیچ نیازی به انرژی برای سرمایش، گرمایش و روشنایی نداشت تصریح کرد: این در حالی است که الان پاساژهای به اصطلاح مدرنی ساخته می‌شود که در هر ساعت از شبانه‌روز که بخواهیم از آن استفاده کنیم، باید چند هزار لامپ در آن روشن کنیم تا بتوان از آن استفاده کرد.
امام جمعه یزد با بیان اینکه از افزایش بی‌رویه مصرف فست فودها و غذاهای آماده انتقاد کرد و گفت: مصرف زیاد و نادرست ما صرفا به بحث انرژی خلاصه نمی‌شود و حتی در این حوزه هم اشتباهات مصرفی بسیار زیادی داریم.
وی افزود: مصرف زیاد فست‌فودها سبب شده که خانواده‌ها هم به لحاظ سلامتی و هم به لحاظ مالی با مشکل زیادی مواجه شوند اما در زمان شیوع کرونا، میزان مصرف این خوراکی‌ها کاهش پیدا کرد و باید سعی کنیم با فرهنگ‌سازی، این روند کاهشی را ادامه دهیم.

سند سازگاری با کم آبی استان یزد تدوین شد

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان یزد از تدوین سند سازگاری با کم آبی استان یزد در راستای صفر کردن کسری مخازن آب زیرزمینی استان خبر داد.

محمدمهدی جوادیان زاده در دیدار مدیران صنعت آب و برق استان با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با اشاره به تاثیرگذاری روحانیت در جامعه اظهار داشت: از ائمه جمعه و جماعات درخواست داریم که بخشی از خطبه‌ها و سخنرانی‌های خود را در این هفته به توصیه مردم در زمینه صرفه‌جویی مصرف آب و برق اختصاص دهند.
وی با اشاره به اینکه امسال گرمای زودرس داشتیم و درحال حاضر دمای هوای یزد بسیار زیاد است تصریح کرد: به دلیل گرمای هوا و شیوع کرونا مصرف بی‌رویه آب در استان را شاهد هستیم.
مدیرعامل آب منطقه‌ای استان یزد خاطرنشان کرد: به طور متوسط نزدیک به ۳۲ درصد و در بعضی روزها تا ۴۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش مصرف آب شرب را داریم.
جوادیان‌زاده با تاکید بر اینکه هر سال پیش‌بینی‌ها نسبت به افزایش ۳ تا ۵ درصدی مصرف آب را داشتیم گفت: این که یک دفعه این رقم افزایش مصرف آب را تجربه کنیم واقعا دور از انتظار بود و زیرساخت‌های تامین آب استان یزد تاب و توان تحمل این حجم افزایش را ندارد.
وی به مصرف آب در حوزه کشاورزی و صنعت در یزد اشاره کرد و عنوان کرد: سند سازگاری با کم آبی استان یزد تدوین شده که باید با تعامل همه دستگاه‌ها و ذیل نظر استاندار تصویب استانی و برای تصویب ملی به تهران ارسال شود.
مدیرعامل آب منطقه‌ای استان یزد با تاکید بر اینکه این سند باید راهکارهای مدیریت مصرف آب برای صفر کردن کسری مخزن آب را ارائه کند افزود: استان یزد ششمین استان کشور به لحاظ حجم کسری مخزن است.
جوادیان‌زاده بیان کرد: در حال حاضر نزدیک به ۳۰۰ میلیون متر مکعب کسری مخزن داریم و این به معنای آن است ذخایری که ده‌ها هزار سال ذخیره شده در حال کاهش است.
وی میزان جبران این کسری توسط بارندگی‌های امسال و سال گذشته را نزدیک به ۶۰ میلیون متر مکعب دانست و ابراز امیدواری کرد که تدوین این سند و اجرای آن کسری مخزن را صفر کرده و علاوه بر اینکه نسل فعلی تحت فشار قرار نگیرد، برای نسل‌های آینده هم آب باقی بماند.

۳۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی در یزد در حال احداث است

مدیرعامل توزیع برق استان یزد با اشاره به ظرفیت استان یزد در حوزه انرژی خورشیدی گفت: ۳۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی در یزد در حال احداث است.

آرش نواب اظهار داشت: از دهم خرداد بحث مدیریت مصرف برق در بخش‌های صنعتی و مردمی در حال برگزاری است و از ساعت ۱۲ ظهر تا ۵ عصر سعی شده صنایع بار مصرفی خود را کاهش دهند تا مجبور به اعمال خاموشی نباشیم.
وی با بیان اینکه در این مدت به غیر از دو تا سه روز که وضعیت قرمز داشتیم و نتوانستیم سقف پیک تعیین شده را رعایت کنیم، مابقی روزها وضعیت سبز داشتیم و خوشبختانه با همکاری صنایع توانستیم وضعیت پیک استان را چه در بحث شرکت توزیع و چه در بحث برق منطقه‌ای مدیریت کنیم.
مدیرعامل توزیع برق استان یزد از افزایش مصرف برق بیش از میانگین کشور خبر داد و گفت: با توجه به اینکه استان یزد یک استان صنعتی است، این افزایش توجیه‌پذیر است و در حال حاضر افزایش مصرف در یزد بیش از سایر نقاط کشور است.
نواب به تاکیدات آیت‌الله ناصری یزدی در ارتباط با ضرورت بهره‌گیری بیش از پیش از انرژی خورشیدی اشاره کرد و ادامه داد: در این حوزه در شرکت توزیع، بالغ بر ۳۷ و هفت دهم مگاوات نیروگاه خورشیدی کوچک و بزرگ در نقاط مختلف استان داریم.
وی از بهره‌برداری هفت مگاوات از این نیروگاه‌ها تاکنون خبر داد و افزود: مابقی نیروگاه‌های خورشیدی توزیع برق در حال انجام است و در آینده به بهره‌برداری رسیده و وارد مدار مصرف می‌شود.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان یزد با بیان اینکه مجوز استان یزد در بحث توزیع ۹۱۰ مگاوات است در حالی که امروز این پیک به ۹۳۵ مگاوات و در روزهای گذشته تا ۹۷۵ مگاوات رسیده و همکاران ما با کمک صنایع این اضافه پیک را کنترل می کنند تا خاموشی نداشته باشند.
نواب در ارتباط با وضعیت خاموشی به ازای هر مشترک در سال با اشاره به اینکه میانگین کشوری برای این منظور ۸۸۰ دقیقه است گفت: در استان یزد وضعیت خاموشی به ازای هر مشترک ۶۳ دقیقه است.
وی تصریح کرد: درصد تلفات شبکه‌های برق هم در استان یزد به خوبی مدیریت شده به صورتی میزان تلفات انرژی برق در کشور ۹ و ۹ دهم درصد و در استان یزد این آمار ۶ درصد است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان یزد افزود: لازم است که همه دست به دست هم بدهیم و با مدیریت مصرف برق، زمینه‌ای فراهم کنیم که تابستان را بدون مشکل و با کمترین میزان خاموشی سپری کنیم.