نماینده ولی فقیه در استان یزد با بیان اینکه قرآن باید در تمام بخش های زندگی ما جاری و ساری باشد گفت: توجه به قرآن در مدارس و دانشگاه فرهنگیان افزایش یابد.

آیت الله محمدرضا ناصری یزدی با اشاره به اینکه باید قرآن در تمام ابعاد زندگی ما ساری و جاری باشد اظهار داشت: متاسفانه امروز قرآن جایگاه واقعی را در زندگی ما ندارد.
وی با اشاره به توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) به قرآن کریم گفت: آن حضرت آنقدر به قرآن، قرائت و عمل به دستورات آن توجه داشتند که هیچ زمانی در زندگی ایشان ترک نمی شد.
امام جمعه یزد افزود: ایشان روزانه بین هفت تا ۱۰ جزء قرآن کریم را قرائت می کردند و اهتمام بسیار خاصی به آن داشتند و در عین حالی که به قرائت قرآن مشغول بودند، به معانی آن هم توجه خاصی داشته و آن را در زندگی خود پیاده می کردند.
ناصری یزدی که در طول سال های تبعید حضرت امام خمینی(ره) بود افزود: در نجف هم احمدآقا می گفتند که بحث قرائت قرآن کریم امام همچنان حفظ شده به گونه ای که ایشان شبانه روز را به چهار قسمت تقسیم می کردند و حتما در این ساعات ۱۰ جزء قرآن را می خواندند.
نماینده ولی فقیه در استان یزد یکی از مهمترین دلایلی که سبب موفقیت آن حضرت در تمام فعالیت هایشان می شد را همین توجه به قرآن کریم دانست و افزود: امام خمینی(ره) آنقدر به امیرالمومنین(ع) متوسل شدند که توانستند زمینه پیروزی انقلاب را فراهم کنند.
وی با بیان اینکه متاسفانه در جامعه ما به دلیل سبک غلط آموزشی، تفکر و تعقل کمتر وجود دارد و آموزش و پرورش علاوه بر اینکه این دو موضوع را در سرفصل دروس خود ندارد، تدین را هم بسیار ضعیف دارد ادامه داد: ترویج قرآن کریم هم بدون تفکر و تعقل در آیات و معنای آن نمی تواند تاثیر لازم را بگذارد و حتما باید به تفسیر و معانی آیات هم توجه لازم شود.
امام جمعه یزد با بیان اینکه در راستای ترویج قرآن کریم باید در مدارس و دانشگاه فرهنگیان سرمایه گذاری زیادی شود گفت: این دو حوزه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و باید به بحث قرآن در این فضاها بیش از پیش توجه شود.
ناصری یزدی با تاکید بر اینکه تغییر سبک آموزشی از سبک آموزشی قرآنی به نوع فعلی آن بزرگترین ضربه را به آموزش و پرورش در ایران زد گفت: انگلیسی ها ۱۰۰ سال قبل با این اقدام و تغییر سبک، سطحی نگری بسیار بدی را در سیستم آموزشی ایران ایجاد کردند.
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان یزد به فعالیت مدارس صدرا و معارف در کشور اشاره کرد و گفت: این مدارس تاکنون اقدامات بسیار خوبی در حوزه پیشرفت کشور انجام داده اند و باید در راستای تربیت دینی دانش آموزان، اقدامات لازم نسبت به تقویت و توسعه این مدارس را بیش از پیش در دستور کار قرار دهیم.

رئیس دارالقران سازمان تبلیغات اسلامی:
دوره ها و جلسات خانگی قرآن در جامعه احیا شود

رئیس دارالقران سازمان تبلیغات اسلامی با تاکید بر اینکه جامعه فعلی ما با یک جامعه قرآنی فاصله دارد گفت: دوره ها و جلسات خانگی قرآن در جامعه احیا شود.
حجت الاسلام مهدی اخوان صباغ در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان یزد با اشاره به تاکیدات و فرمایشات مقام معظم رهبری در ارتباط با ضرورت بهره گیری از قرآن در بخش های مختلف جامعه اظهار داشت: امروز واقعیت جامعه ما با آن میزانی که باید در زندگی قرآنی داشته باشیم فاصله دارد.
وی با اشاره به اینکه جامعه قرآنی امروز مقداری به قاریان و حافظان خلاصه شدند گفت: این افراد را هم اگر بخواهیم با کل جامعه در نظر بگیریم متوجه می شویم که درصد خیلی پایینی از جمعیت را تشکیل می دهند.
رئیس دارالقران سازمان تبلیغات اسلامی افزود: برای این فضا که مردم بیشتر انس پیدا کنند باید سعی کنیم قرآن را به فضای خانه ها برد و دوره ها و جلسات خانگی قرآن را بیش از پیش در جامعه ترویج کنیم.
اخوان با اشاره به اینکه متاسفانه در بخشی از جامعه حتی با صحیح خوانی قرآن هم مشکل داریم گفت: باید به سمتی برویم که شبکه تربیتی قرآنی با نگاه به فهم قرآن را در جامعه ترویج کنیم.
وی نقش آموزش و پرورش در این حوزه را بسیار مهم دانست و گفت: مدارس با توجه به اینکه آینده سازان کشور را تربیت می کنند، در این حوزه از اهمیت و حساسیت بسیار بالایی برخودار هستند و در کنار آن دانشگاه فرهنگیان هم بسیار مهم و قابل توجه هستند.
رئیس دارالقران سازمان تبلیغات اسلامی افزود: شاید بتوان گفت که دانشگاه فرهنگیان با توجه به اینکه معلمان جامعه را آموزش می دهند، اهمیت بسیار مضاعفی دارند و اگر به آن توجه نکنیم، قطعا آموزش و پرورش هم با مشکل مواجه می شود.
اخوان به تشکیل شوراهای عالی قرآنی در استان ها اشاره کرد و گفت: اگر این شورا به نحو احسن از ظرفیت های موجود در استان ها استفاده کند و بین آموزش و پرورش و بخش های قرآنی ارتباط خوبی ایجاد کند، قدم های قابل توجهی در این زمینه برداشته می شود.