نماینده ولی فقیه در استان یزد با اشاره به اینکه تخلفات ساختمانی در یزد اصلا وضعیت خوبی ندارد گفت: مسئولان در صدور پروانه ساختمان مراعات مشکلات اقتصادی مردم را بکنند.

آیت الله محمدرضا ناصری یزدی در دیدار با رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد با اشاره به اینکه یزد سبک معماری خاص و منحصر به فردی دارد اظهار داشت: حجم تخلفات ساختمانی در یزد اصلا خوب نیست و به ویژه ساختمان های با کیفیت پایین می تواند خطرات بسیاری برای مردم داشته باشد.
وی با تاکید بر اینکه باید علاوه بر اینکه نظارت بر ساخت و ساز افزایش یابد و روند صدور پروانه ساخت هم تسهیل شود، باید در مسائل مالی هم جلوی فشار به مردم گرفته شود گفت: تعرفه های پروانه ساخت و ساز و نظارت بر آن باید به گونه ای باشد که برای مردم خیلی مشکل ساز نشود.
نماینده ولی فقیه در استان یزد با تاکید بر ضرورت حفظ نقاط قوت سبک معماری اصیل یزد گفت: به ویژه در شرایط فعلی که بحث مدیریت انرژی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، باید سعی کنیم نقاط قوت ها خانه های قدیمی را بروزرسانی کرده و در ساختمان های جدید استفاده کنیم.
ناصری یزدی تصریح کرد: در گذشته ساختمان هایی احداث می شد که در طول روز به هیچ عنوان احتیاج به نور نداشت و در هر قسمت از خانه به اندازه کافی نور طبیعی وجود داشت؛ این موضوع بالاترین نوع مدیریت مصرف انرژی است.
امام جمعه یزد با اشاره به اینکه بازار قدیم یزد با وجودی که سرپوشیده است، در طول روز روشن و خوب است تصریح کرد: این در حالی است که امروزه یک پاساژ و بازار مسقف که در شهر ساخته می شود، به محض ورود به آن چه در روز و چه در شب باید هزاران لامپ روشن کرد که چشم انسان بتواند ببیند.
وی تصریح کرد: علاوه بر این در حوزه سرما و گرما هم ساختمان های قدیمی با وجودی که وسایل سرمایش و گرمایش پیشرفته امروزی را نداشتند، هوای نسبتا خوبی را برای مردم به ارمغان می آوردند در حالی که الان برای گرم کردن یا خنک کردن خانه ها باید مقدار بسیار زیادی انرژی استفاده کرد.
نماینده ولی فقیه در استان یزد با اشاره به اینکه تقسیم بندی های شهری هم در مسائلی از جمله بلندمرتبه سازی در طول سال های گذشته خیلی مراعات نشده تصریح کرد: امروزه هیچ نمادی از معماری ایرانی اسلامی در نقاط جدید شهر یزد دیده نمی شود، در حالی که ما باید از این نمادها برای معرفی هویت خود بیش از پیش بهره گیری کنیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی یزد:
یزد به لحاظ تخلفات ساختمانی اصلا وضعیت خوبی ندارد / مردم یزد رغبتی به گرفتن پروانه ساخت برای ساختمان سازی ندارند

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد با بیان اینکه یزد به لحاظ تخلفات ساختمانی اصلا وضعیت خوبی ندارد، گفت: مردم یزد رغبتی به گرفتن پروانه ساخت برای ساختمان سازی ندارند.
مهدی سالاری در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان یزد با اشاره به شرح وظایف سازمان نظام مهندسی ساختمان اظهار داشت: نظارت بر تمام ساخت و سازهای غیردولتی بر عهده سازمان نظام مهندسی ساختمان است و از طراحی تا اجرا در آن فعالیت می شود.
وی با اشاره به اینکه هفت هزار مهندس عضو نظام مهندسی ساختمان یزد هستند گفت: وقتی مردم به شهرداری برای دریافت پروانه ساخت و ساز مراجعه می کنند، به سازمان نظام مهندسی برای دریافت نقشه و نظارت بر ساخت ارجاع می شوند و ۲۰۰ دفتر در سطح یزد برای این منظور فعال هستند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد با تاکید بر اینکه بحث ساخت و ساز باید حتما از سوی متخصص و متولی آن انجام شود گفت: یزد یکی از استان های با بیشترین حجم تخلفات ساختمانی است و بسیاری از مردم ابتدا به صورت غیرمجاز اقدام به ساخت خانه های خود کرده و پس از آن با مراجعه به کمیسیون ماده ۱۰۰، جریمه آن را پرداخت می کنتد.
سالاری با تاکید بر اینکه این موضوع برای یزد اصلا خوب نیست گفت: در راستای رفع این مشکل در طول سال های قبل، نسبت به بحث آموزش مهندسان و نظارت بر فعالیت آنها اقدامات گسترده ای صورت گرفته است.
وی از انجام خدمات بسیاری در نظام مهندسی یزد به صورت غیرحضوری خبر داد و گفت: در تعرفه ها هم مشوق ها و تخفیف های بسیار خوبی در نظر گرفته شده به گونه ای که در برخی موارد تا ۸۰ درصد تخفیف به مردم داده می شود.