نماینده ولی فقیه در استان یزد با تاکید بر اینکه پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی از اهمیت بسیاری برخوردار است گفت: پیشگیری از آسیب های اجتماعی مرتبط با خانواده در اولویت دستگاه قضا باشد.

آیت الله محمدرضا ناصری یزدی در نشست شورای قضائی استان یزد با اشاره به اینکه بزرگانی همچون مرحوم شهید بهشتی مسئولیت هایی داشتند که بسیار خوب از پس آن برآمدند اظهار داشت: این بزرگان خدمت های بزرگی کردند و پایه های انقلاب را بالا بردند و آن را به دست ما دادند.
وی با اشاره به توصیه های حضرت امیرالمونین(ع) به قضات تصریح کرد: همه ما باید فرمایشات و توصیه های آن حضرت را سرلوحه امور خود قرار دهیم چرا که بهترین الگو برای زندگی ما ائمه معصومین(ع) هستند.
نماینده ولی فقیه در استان یزد افزود: طبق فرمایش آن حضرت قاضی باید آنقدر سعه صدر، دانش و صداقت و قدرت داشته باشد که در رسیدگی به موضوع و صدور حکم نماند و سردرگم نشود.
ناصری یزدی به دیگر ویژگی های قاضی از دیدگاه حضرت علی(ع) اشاره کرد و ادامه داد: ارتباط خوب با مردم یکی از مهمترین ویژگی هایی است که در این موارد بیان شده است؛ در هر کاری اگر نمی توانیم مشکلی را از افراد برطرف کنیم باید تلاش کنیم بهترین رفتار را داشته باشیم تا بر ناراحتی آنها اضافه نکنیم.
امام جمعه یزد افزود: اگر قاضی بخواهد تابع هوای نفس و جو جامعه باشد نمی تواند به درستی قضاوت کند و ممکن است خواسته های نفسانی و یا فشارهای افراد مختلف بر نظر وی تاثیرگذار باشد و از طرف دیگر ستایش و تعاریف خودبین شود که این آفت بزرگی در تمام امور است.
وی با بیان اینکه مرحوم شهید بهشتی نمونه ای در ارتباط با این ویژگی ها بود بیان کرد: ایشان در زندگی خود ویژگی های بسیاری داشتند که سبب شد بتوانند در تمام امور خود با موفقیت حرکت کنند.
نماینده ولی فقیه در استان یزد به بحث کادرسازی انقلابی و متدین در زمینه های مختلف تاکید کرد و گفت: باید در حوزه های مختلف به نیروهای متدین و پرتوان و دارای ظرفیت مدیریتی توجه ویژه داشته باشیم و در شناسایی این نیروهای پرظرفیت با کوشش فراوان حرکت کنیم.
ناصری یزدی به بحث پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی تاکید کرد و گفت: پیشگیری از آسیب های اجتماعی به ویژه موارد مرتبط با خانواده از جمله طلاق و از همه مهمتر کاهش جمعیت موضوعی است که باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.
امام جمعه یزد کاهش جمعیت در ایران را بحران بسیار بزرگی دانست و افزود: امروز کارشناسان آمریکایی به مسئولان خود بیان می کنند که نیازی نیست به ایران کاری داشته باشند چرا که ایران در ۳۰ سال آینده به حدی پیر و ناتوان می شود که نمی تواند در برابر زورگویان عالم ایستادگی کند.
وی بر ضرورت تدوین برنامه های تشویقی و حمایتی برای افزایش جمعیت تاکید کرد و گفت: در ارتباط با حل مسئله صنعت و رفع مشکلات آنها هم اقدامات خوبی در قوه قضائیه صورت گرفته باید بهتر و بیشتر در این زمینه فعالیت کرد.
نماینده ولی فقیه در استان یزد یکی از راهکارهای رفع مشکلات کارخانه ها را شراکت دانست و عنوان کرد: شراکت می تواند سرمایه های خرد را به عرصه صنعت و تولید وارد کند و بسیاری از مشکلاتی که وجود دارد را برطرف کند.
ناصری یزدی از گران فروشی ها انتقاد کرد و گفت: باید زمینه ای فراهم کنیم که جلوی این گران فروشی ها گرفته شود و مسئولان امر از جمله دادگستری و دادستانی به این موضوع ورود کنند و مانع گران فروشی و فشار به مردم شوند.

رئیس کل دادگستری استان یزد :
۶۷ درصد پرونده های مسن دادگستری یزد رسیدگی شد
رئیس کل دادگستری استان یزد با اشاره به اینکه رسیدگی به پرونده های مسن یکی از اولویت های اصلی قوه قضائیه است گفت: ۶۷ درصد پرونده های مسن دادگستری یزد رسیدگی شد.
دهشیری در نشست شورای عالی قضائی استان یزد اظهار داشت: در یک سال تیرماه ۹۸ تا پایان خرداد امسال، ۲۹۵ هزار فقره پرونده وارد دستگاه قضائی شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با کاهش ۱۲ و شش دهم درصدی بوده است.
وی با اشاره به اینکه یکی از برنامه ها و اولویت های قوه قضائیه کاهش ورودی پرونده ها است گفت: وقتی که ما با کاهش ورودی پرونده ها روبرو باشیم، فشار کار بر قضات و کارکنان کم می شود و اوقات رسیدگی نزدیک تر و دقت آن افزایش پیدا می کند.
رئیس کل دادگستری استان یزد نتیجه این موضوع را کاهش اطاله دادگستری و نهایتا رضایت شهروندان دانست و عنوان کرد: از حیث مختومه شدن پرونده ها هم در طول این یک سال ما ۳۰۳ هزار فقره پرونده داشتیم.
دهشیری بیان کرد: از حیث مانده پرونده هم در پایان خرداد امسال ۷۳ هزار و ۸۴۴ فقره پرونده مانده داریم که در مقایسه با پایان خرداد ۹۸ با ۸۳ هزار پرونده، معادل ۹ هزار پرونده معادل ۱۱ و ۹ دهم درصد پرونده کاهش یافته است.
رئیس شورای عالی قضائی استان ادامه داد: از حیث ابلاغ الکترونیک که یکی از فناوری های نوین مورد استفاده در دستگاه قضا بود و ویژگی های بسیار خاصی هم داشت با افزایش روبرو بودیم.
وی تصریح کرد: در سال گذشته میزان ابلاغ الکترونیک ۸۶ درصد بود در حالی که امسال این آمار به ۹۰ درصد رسیده که از اهمیت بسیار زیادی دارد و مبلغ ۲۸۵ میلیارد ریال از مصرف بیت المال صرفه جویی کردیم.
رئیس کل دادگستری استان یزد رسیدگی به پرونده های مسن را یکی از مهمترین اولویت های اصلی قوه قضائیه دانست و گفت: در زمان ابلاغ آیین نامه رسیدگی به این پرونده ها با سرعت و دقت بالا ما بیش از ۱۵ هزار پرونده داشتیم که در حال حاضر این میزان به ۵ هزار و ۶۷ فقره رسیده و ۶۷ و ۴ دهم درصد پرونده های مسن کمتر شده است.
دهشیری بیان کرد: این موضوع نشان دهنده آن است که قضات دستگاه قضائی همه به صورت جهادی در حال فعالیت هستند و در بسیاری موارد حتی قضات در نوبت عصر به رسیدگی این پرونده ها می پرداختند.
انتهای پیام/